Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

USA ogłaszają Chiny oficjalnym wrogiem

china-usa.jpg

W raporcie pt. „Strategiczne podejście Stanów Zjednoczonych do Chińskiej Republiki Ludowej" administracja Trumpa ogłosiła oba supermocarstwa znajdują się w stanie „strategicznej konkurencji”. Władze USA oświadczyły, że stosunki z ChRL będą utrzymywane w duchu „wielkomocarstowej konkurencji”.

Szybki rozwój gospodarczy ChRL i jej większe zaangażowanie w świecie nie doprowadziły do zmian [politycznych wewnątrz Chin] ukierunkowanych na obywateli i demokrację, na co miały nadzieję Stany Zjednoczone. Zamiast tego KPCh postanowiła przekształcić system międzynarodowy na swoją korzyść” – głosi raport. USA jednocześnie potępiło chiński protekcjonizm, powołując się na uroki wolnorynkowej konkurencji, choć kadencja Trumpa upłynęła pod znakiem wojen handlowych z innymi mocarstwami imperialistycznymi.

Jako główną arenę konkurencji międzyimperialistycznej USA wskazują Indo-Pacyfik, podkreślając strategiczne znaczenie okrążenia Chin poprzez sojusze z Indiami, Australią, Tajwanem, Koreą Południową oraz Japonią i Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Społeczność

future2