Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Związki zawodowe przeciwko IV "tarczy antykryzysowej"

inicjatywa_pracownicza_logo.jpg

Rządowy projekt czwartej „tarczy antykryzysowej” odbiera pracownikom możliwość samodzielnego decydowania o terminie urlopu. Wg IV „tarczy antykryzysowej” pracodawca będzie mógł samodzielnie decydować o dacie urlopu pracowników.

Kapitaliści będą mogli omijać postanowienia układów zbiorowych lub regulaminów wynagrodzeń, jeśli te przewidują wyższą wysokość odpisu na zakładowy fundusz socjalny niż prawne minimum. Za zgodą związków zawodowych będzie również możliwe zniesienie obowiązków związanych z prowadzeniem zakładowego funduszu socjalnego. Tarcza wprowadza również maksymalną wysokość odprawy (dziesięciokrotność płacy minimalnej).

Rządowy projekt spotkał się z krytyką związków zawodowych. „Mamy dość antypracowniczych rozwiązań” – stwierdził OPZZ w swoim oświadczeniu. „Nie możemy godzić się na kolejne plany oszczędnościowe ani utwierdzać załogi w przekonaniu, że nic nie da się zrobić. Bez zaangażowania i sprzeciwu związków zawodowych przeciwko kolejnym obostrzeniom, możemy spodziewać się następnych lat pracy bez wytchnienia i likwidacji reszty praw pracowniczych. Nie stać nas na dalsze wyrzeczenia. Zamiast <<tarczy antykryzysowej>>, która uderza w pracowników, żądamy lepszych warunków pracy, płacy i zabezpieczeń socjalnych” – oświadczył w swoim stanowisku OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Społeczność

future2