Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Ługańska RL: Górnicy zwyciężają mimo represji

Strajk

Strajkujący górnicy z kopalni Komsomolska w Zagłębiu Donieckim otrzymali zaległe wynagrodzenia za kwiecień.

Aby otrzymać swoje pensje, robotnicy z „Komsomolskiej”, w pobliżu miasta Antracyt w Ługańskiej Republice Ludowej, uciekli się do strajku. Podobna sytuacja miała miejsce w kwietniu, gdy ponad 100 górników wywalczyło zaległe pensje za luty i marzec.
 
5 czerwca ponad setka robotników ogłosiła, że nie opuści kopalni, dopóki nie zostaną im wypłacone pensje za kwiecień i maj. 9 czerwca Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego ŁRL zatrzymało kilkunastu górników z sąsiednich kopalń, aby zapobiec rozszerzaniu się strajków. Do tego zablokowano wjazd do miasta Antracyt, w mieście przestały działać również sieci komórkowe i portal społecznościowy „Wkontaktie”.

16 czerwca przywódca ŁRL Leonid Pasiecznik dał górnikom gwarancje bezpieczeństwa i zapewnił na piśmie, że nie będą represjonowani za zorganizowanie protestu. Strajkującym wypłacono również zaległe pensje.

Po proklamowaniu ŁRL kopalnia „Komsomolska” oraz sąsiednia „Biełorieczenska” zostały w teorii znacjonalizowane, w praktyce pozostaję one pod kontrolą oligarchów – obecnie Siergieja Kurczenko i jego firmy Wniesztorgserwis.

Większość zatrzymanych górników jest już na wolności. Wyjątek stanowi siedmiu robotników, w tym bracia Witalij i Igor Jefanowowie, związani z komunistyczną organizacją „Kontrola Robotnicza”.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Sierp i młot