Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Sprawa Ciszewskiego: Sąd popiera brutalność i represje policyjne

Policja

W tym tygodniu lewicowy działacz Piotr Ciszewski złoży sprzeciw od wyroku w trybie nakazowym. Sąd uznał go winnym naruszenia nietykalności cielesnej policjanta podczas demonstracji antywojennej podczas ubiegłorocznej rocznicy wybuchu II wojny światowej.
 
Wiec antywojenny przed pomnikiem Mikołaja Kopernika w Warszawie zorganizował Studencki Komitet Antyfaszystowski, jako kontrę wobec oficjalnych uroczystości, które upłynęły pod znakiem podżegania do nowych wojen imperialistycznych i nacjonalizmu. Ciszewski wystąpił podczas nieoficjalnych obchodów z transparentem „NATO stop” i czerwonym sztandarem, a w swoim przemówieniu m.in. wzywał do ograniczenia wydatków na zbrojenia i sprzeciwiał się prawicowej propagandzie historycznej.
 
Po zakończeniu przemówień uczestnicy wiecu próbowali spontanicznie przejść na Pl. Zamkowy, ale policja ich otoczyła i zamknęła w kordonie. Jeden z funkcjonariuszy zawołał, że Piotr Ciszewski naruszył jego nietykalność. Trzech policjantów rzuciło demonstranta na ziemię.
 
Jeden z funkcjonariuszy przyduszał mnie kolanem do ziemi, chociaż nie stawiałem żadnego oporu. Bałem się, że połamią mi ręce, bo zakuwali mnie w kajdanki bardzo nieumiejętnie. Również przy wyprowadzaniu do radiowozu działali tak pośpiesznie, że cieszę się, że nie doszło np. do wywichnięcia barku – opisał zdarzenie Ciszewski.
 
27 maja w jego sprawie wydany został wyrok nakazowy. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia przychylił się do wersji policyjnej i uznał go za winnego naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza.. W uzasadnieniu napisano, że Ciszewskiodpychał [funkcjonariusza] obiema rękami w okolice klatki piersiowej oraz zahaczył ciałem mały palec lewej dłoni, odginając go w nienaturalny sposób”. Sąd wymierzył karę grzywny: 100 stawek dziennych po 20 zł plus koszty sądowe.
 
Ciszewski zamierza złożyć sprzeciw od wyroku. Twierdzi on, że podczas demonstracji nawet nie dotknął policjanta i jest to w stanie to udowodnić.

Społeczność

front