Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 3 gości.

Lewicowi aktywiści związkowi o sytuacji w Białorusi

Strajk w Mińskim Zakładzie Elektrotechnicznym

Poniższy tekst pochodzi z kanału Telegram - ZabastovkaBY (StrajkBY), który został stworzony przez lewicowych aktywistów związkowych w celu infromowania o trwających strajkach białoruskich robotników i rozpowszechniania lewicowych postulatów. 
 
Sytuacja w obecnym momencie (14.08.2020, godz. 8:37)
 
Przyjaciele! W Białorusi trwają protesty przeciwko reżimowi A. G. Łukaszenko. Wczoraj, po tym jak robotnicze kolektywy w całym kraju wyraziły swój sprzeciw wobec samowoli milicji i fałszerstw wyborczych, reżim był zmuszony się wycofać. Natalia Kaczanowa - przewodnicząca Rady Republiki, zepewniała nas, że zdanie robotników jest ważne dla prezydenta, że obiecał on zająć się sytuacją. Według ostatnich informacji, władze wypuszczają zatrzymanych z aresztów i więzień, gdzie przebywali oni przez ostatnie dni i noce. 
 
Może reżim usłyszał głos ludu?
 
Nie! Reżimowe media wciąż bezczelnie kłamią, twierdząc że informacje o przemocy i toturach są wyolbrzymione, lub też w ogóle do niczego takiego nie doszło! Nie ma mowy o ponowym przeliczeniu głosów i uczciwych wyborach. Łukaszenko zrobił krok w tył z jednego powodu: reżim naprawdę boi się robotników! 
 
Dlaczego? 
 
Robotnicy, z nami liczą się i będą się z nami liczyć, dlatego że to my tworzymy wszystko co na codzień używają ludzie. Budujemy domy, produkujemy samochody, leczymy ludzi, zbieramy urodzaj. To na naszych barkach spoczywa kraj, a nie na milicyjnych pałkach i garniturach urzędników. 
 
Protesty na ulicach mogą być kontynuowane, a równie dobrze mogą się zakończyć. Nasz obowiązek, to nie dopuścić do powtórki i odrzucić aroganckich polityków.
 
Przyjaciele, należy dalej się organizować. Nie można dać się urobić władzy i kierownictwu, oni chcą jedynie złapać oddech, aby nabrać sił i zdławić początki nowej demokracji. Robotnicy, nikt nie da nam ani wolności, ani sprawiedliwości, ani lepszego losu, póki mi sami nie staniemy się siłą, z którą będą musieli się liczyć wszyscy, zarówno obecny reżim jak i jakakolwiek przyszła władza!
 
Organizujcie się! Żądajcie od kierownictwa spełnienia waszych żądań, zdobądźcie wsparcie związku zawodowego. A jeśli ten wciąż służy interesom kierownictwa, posiadacza lub państwa, to wystąpcie z niego i organizujcie swój, niezależny związek zawodowy.
 
Żądajcie:
-Demokracji
-Uwolnienia zatrzymanych
-Zakazu prywatyzacji 
-Ochrony miejsc pracy 
-Anulowania Dekretu nr. 3 (prawo uderzajace w bezrobotnych - przyp. WR)
-Zakazu kar finansowych i pozbawiania premii 
-Anulowania systemu kontraktów (chodzi o umowy śmieciowe - przyp. WR)
-Zwiększenia pomocy socjalnej 
-Anulowania reformy emerytalnej 
-Związków zawodowych, które będą bronić naszych interesów
 
Robotnicy - siła jest po naszej stronie! 
 
ZabastovkaBY

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci