Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Polska: Żywiołowy strajk górników

Górnictwo

W ruchu Halemba, części kopalni Ruda 49 górników nie wyjechało na powierzchnię po zakończonej zmianie. W ruchu Pokój pozostało pod ziemią kolejnych 13 . To protest przeciw nowemu projektowi polityki energetycznej Polski do 2040 r., który przewiduje przyspieszenie zamykania kopalń.

Ten protest jest najbardziej radykalną i niebezpieczną formą strajku, co tylko pokazuje jak bardzo zdeterminowani są ci ludzie, by walczyć o swoje miejsca pracy – skomentował strajk Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80.

Strajkujący chcą, by przyjechał do nich premier Mateusz Morawiecki, któremu tydzień temu dali siedem dni na podjęcie rozmów ze związkami górniczymi o przyszłości polskiego górnictwa. Strajk jest oddolną inicjatywą.

Uważamy, że transformacja górnictwa i energetyki powinna być rozłożona na wiele lat i wymaga specjalnych programów, dających nowe miejsca pracy. Jesteśmy wielce zaniepokojeni brakiem systemowych planów dla energetyki i, w konsekwencji, dla górnictwa, bez których nie możemy być pewni zapotrzebowania na wydobycie węgla. Zwracamy też uwagę na potrzebę stworzenia programów restrukturyzacji dla wszystkich środowisk górniczych w Polsce, nie pomijając Lubelszczyzny i regionów wydobycia węgla brunatnegooświadczyły związki zawodowi działające w kopalni Bogdanka w oświadczeniu solidaryzującym się z górnikami z Zagłębia i ze Śląska.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

CAPITALIST