Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości: Wojna kulturowa ponad walkę o prawa pracownicze i z wykluczeniem

rpo.png

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości po raz drugi negatywnie zaopiniowała kandydaturę na stanowisko RPO Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, która zajmowała się w swojej praktyce adwokackiej m.in. obroną praw pracowniczych czy walką o odszkodowanie za niesłuszny areszt, często prowadząc sprawy pro bono.

Pierwsze głosowanie w sprawie Rudzińskiej-Bluszcz unieważniono z przyczyn technicznych. Na drugim głosowaniu na kandydatkę na RPO popieraną przez ponad 800 organizacji społecznych zagłosowało wszystkich 12 posłów opozycji. Przeciwko było 14 posłów Zjednoczona Prawica.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która obecnie jest główną koordynatorką sądowych postępowań strategicznych w biurze RPO, naraziła się rządzącej koalicji krytyką klerykalno-homofobicznych działań rządu: – Nie ma mojej zgody na nienawiść w sferze publicznej, również na nienawiść homofobiczną, z którą mamy do czynienia od dłuższego czasu w sferze publicznej. Mniejszością są także samotni rodzice wychowujący dzieci, osoby żyjące na skraju ubóstwa czy osoby z niepełnosprawnościami – mówiła kandydatka na antenie TVN.

Tym samym PiS wyżej stawia swoje kulturowe wojenki niż obronę praw pracowniczych czy walkę z wykluczeniem społecznym.

Kadencja Adama Bodnara na stanowisku RPO skończyła się 9 września i nadal nie ma jego następcy. PiS nie zgłosił swojej kandydatury w ustawowym terminie. Opinia Komisji Sprawiedliwości nie jest wiążąca dla parlamentarzystów.

Społeczność

Lenin001