Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Stanowisko WR ws. próby delegalizacji Komunistycznej Partii Polski

Solidarni z KPP

6 grudnia media obiegła wiadomość, że minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o delegalizację Komunistycznej Partii Polski. Jest to przynajmniej trzeci zasadniczy atak na komunistów w Polsce w przeciągu ostatnich trzech lat. PiS atakuje komunistów za każdym razem, kiedy ponosi porażkę w walce z liberalną opozycją. W pierwszej połowie 2018 roku, po publikacji materiałów dotyczących neonazistów w Polsce, wysłani przez ministra Brudzińskiego policjanci wtargnęli do mieszkania właściciela domeny portalu „Władza Rad”, zabierając mu laptop oraz komórkę. W roku 2019, kiedy prawicowo-klerykalnym reżimem wstrząsnął film braci Sekielskich, parlament niemalże położył kres wolności słowa w Polsce, przegłosowując nowelizację Kodeksu karnego zakazującą głoszenia poglądów komunistycznych.
 
W ostatnich tygodniach roku 2020 rząd reakcyjny rząd ponownie jest w opałach. Niedawno ulicami polskich miast przeszły masowe demonstracje przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego w ramach „Strajku Kobiet”. Szaleje kryzys gospodarczy związany ze skutkami pandemii, przepełnione są szpitale, oficjalna liczba ofiar śmiertelnych epidemii przekroczyła 20 tysięcy. Średnie miesięczne poparcie dla rządzącej partii w listopadzie spadło do najniższego poziomu od 2016 roku – do 31 procent.
 
Niedawno zagrożona była sama obecność ministra Ziobry w rządzie Zjednoczonej Prawicy. W tej sytuacji minister ma powody do niepokoju i przepełniony strachem pokazuje swoją prawdziwą twarz, próbując wbrew demokratycznym standardom zdelegalizować partię komunistyczną.
 
Poprzednia próba delegalizacji komunizmu, podjęta w czerwcu 2019 roku nie udała się, właśnie dzięki Trybunałowi Konstytucyjnego i jego wyrokowi z 14 lipca bieżącego roku. Tym razem minister Ziobro działa z mniejszym rozmachem, bo nie chce delegalizować działalności wszystkich komunistów w Polsce, a jedynie KPP. Czas pokaże, czy Trybunał, który wydał niedawno brutalny wyrok na polskie kobiety będzie równie brutalny wobec resztek swobód demokratycznych w kraju opanowanym przez coraz bardziej autorytarny reżim.
 
Redakcja WR potępia tym samym wszystkie próby zamachu na swobody demokratyczne w Polsce, wyraża pełną i bezwarunkową solidarność z towarzyszami z Komunistycznej Partii Polski. Wzywamy również wszystkie środowiska polskiej ideowej lewicy do wykazania solidarności z Komunistyczną Partią Polski.
 
7 grudnia 2020

Społeczność

marks