Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Polska Press: Z rąk monopolistów w ręce monopolistów

kapitalista.jpg

Orlen przejmie kontrolę nad konsorcjum Polska Press należącym do niemieckiej spółki Verlagsgruppe Passau. Konsorcjum posiada w całej Polsce ponad 20 dzienników, 150 tygodników regionalnych oraz wiele serwisów internetowych, które czyta ponad 17 mln czytelników.
 
Orlen nie zajmował się nigdy wcześniej prowadzeniem spółki medialnej. Teraz stanie się wydawcą m.in. „Gazety Pomorskiej”, „Dziennika Zachodniego”, „Głosu Wielkopolski”, „Gazety Krakowskiej”, „Kuriera Lubelskiego” oraz portalu naszemiasto.pl.
 
Przejęcie Polska Press przez Orlen ukazuje klasowy sens polityki tzw. „repolonizacji”. Żyjemy w dobie kapitalizmu monopolistycznego i kapitał medialny podlega takiej samej logice jak każdy inny kapitał, tzn. zmierza do koncentracji i centralizacji. Pod płaszczykiem „repolonizacji” polska burżuazja walczy z monopolizacją poprzez… monopolizację. W kapitalizmie media masowe nie mogą nie być organami wielkiego kapitału. Orlen idzie w ślady Gazpromu, który posiada udziały w rosyjskich kanałach telewizyjnych czy właściciela Amazon, Jeffa Bezosa, który jest właścicielem „Washington Post” – jednego z największych amerykańskich dzienników.
 
Stronnicy PiS przedstawiają transfer jako „patriotyczne” oddanie niemieckich mediów w polskie ręce. „Patriotyzm” PiS ma jednak swoje granice. Portal Onet.pl cytuje Adama Traczyka z think tanku Global.Lab, który twierdzi, że „gdy PiS marzył o przejęciu TVN ambasada USA pokiwała groźnie palcem”. „W sprawie Polska Press nie słyszałem, żeby strona niemiecka miała jakieś obiekcje. Bardzo też o tej sprawie cicho w niemieckich mediach” – dodaje.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów