Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Klerykalizm kontra wolność słowa. Ziobro chce pozbawić posłankę immunitetu za "obrazę uczuć religijnych"

klecha - Hugo Gellert

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował wniosek o uchylenie immunitetu posłance Joannie Scheuring-Wielgus z Lewicy. Zarzuty mają dotyczyć wydarzeń z dnia 25 X 2020 r., kiedy w ramach akcji Strajku Kobiet posłanka wraz z mężem weszli do toruńskiego kościoła z transparentami o treści „Kobieto, sama umiesz decydować” i „Kobiety powinny mieć prawo do decydowania czy urodzić czy nie, a nie państwo w oparciu o ideologię katolicką”. Protestowali w ciszy, zwróceni przodem do uczestników mszy. Podobne ciche pikiety odbyły się w całym kraju, zazwyczaj bez interakcji z wiernymi lub księżmi.

Posłankę oskarża się o „złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego oraz obrażanie uczuć religijnych” za, co – na podstawie art. 196 kk – grozi jej kara do dwóch lat więzienia.

Prokurator Ziobro chce uchylić immunitet naszej koleżance, Joanna Scheuring-Wielgus – polityk. Wszystko po to, żeby przeprowadzić popisowy proces ku uciesze skrajnej prawicy. Aśka, jesteśmy z Tobą!”- napisała partia Razem na swoim profilu na Facebooku. Posłankę poparł również Robert Biedroń z Wiosny.

Art. 196 kk głosi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jest to jeden z artykułów Kodeksu karnego (obok np. art. 256), które ograniczają wolność słowa w interesie klas i warstw panujących. Art. 196 opierając się na subiektywnym kryterium „ochrony uczuć” stwarza pole do nadużyć ograniczających wolność krytyki kleru, religijnie motywowanych represji i przepisów prawnych czy przesądów religijnych.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN - rocznica