Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 27 gości.

Chaos w Narodowym Programie Szczepień

medycyna - stetoskop i skalpel

Ruszył Narodowy Program Szczepień, a już kolejka po szczepionki się sypie. Rząd nie kontroluje dystrybucji szczepionek.

Kilku celebrytów m.in. aktorka Krystyna Janda i były premier Leszek Miller, zaszczepiło się bez kolejki w ramach rzekomej akcji promowania szczepień. Pierwsze szczepienia otrzymało także np. trzech starostów z PiS - Zenon Jahn, Andrzej Kruczkiewicz i Tomasz Stańka.

Wskakiwanie „przed kolejkę” to efekt chaotycznej polityki dystrybucyjnej rządu (za poprawność i efektywność dystrybucji szczepionek odpowiada rządowa Agencja Rezerw Materiałowych). 23 grudnia minister Michał Dworczyk zapowiadał, że w promocję NPSz zostaną zaangażowani celebryci. „Wiem, że koledzy, którzy zajmują się komunikacją mają już podpisane umowy z celebrytami czy aktorami” – mówił. 1 stycznia Dworczyk poinformował na Twitterze, że Ministerstwo Zdrowia i KPRM „wydają zgodę na elastyczne podejście w kwalifikowaniu do szczepień do 6 stycznia 2021”. 29 grudnia 2020 roku NFZ poinformował: „Odpowiadając na apel Naczelnej Izby Lekarskiej o jak najefektywniejsze wykorzystanie szczepionek dostarczonych do szpitali w okresie świąteczno-noworocznym, do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala”.

Te decyzje są istotne, np. Leszek Miller twierdził, że jako pacjentowi placówki zdrowotnej przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym przysługiwały mu szczepionki, które inaczej uległyby przeterminowaniu. Dowodzi to chaotycznej i irracjonalnej polityki dystrybucji. Dodatkowo dystrybucja trwa bardzo powoli - przy zachowaniu obecnego tempa niemożliwe będzie zaszczepienie wszystkich zainteresowanych do 2024 roku.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse