Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Facebook cenzuruje trockistów [Aktualizacja]

FB

Jak donosi „World Socialist Web Site”, w piątek Facebook przeprowadził czystkę lewicowych, antywojennych i postępowych stron i kont, w tym czołowych członków Socjalistycznej Partii Równości. Facebook nie podał żadnego wyjaśnienia powodu zablokowania kont, ani publicznego potwierdzenia, że nastąpiło ich usunięcie.

Co najmniej pół tuzinowi czołowych członków Socjalistycznej Partii Równości trwale wyłączono konta na Facebooku, w tym publiczne konto Genevieve Leigh, krajowej sekretarz Międzynarodowej Młodzieży i Studentów na rzecz Równości Społecznej, oraz osobiste konto Nilesa Niemutha, redaktora „World Socialist Web Site” i kandydata Socjalistycznej Partii Równości na wiceprezydenta USA w 2016 roku.

Facebook wyłączył również stronę Komitetu Szeregowych Kierowców Autobusów Londynu, która została utworzona przy wsparciu Socjalistycznej Partii Równości (Wielkiej Brytanii) w celu organizowania protestów wśród kierowców autobusów w związku z ich ciężką sytuacją wywołaną pandemią COVID-19.

Cenzurze poddano również brytyjską Socjalistyczną Partię Robotniczą. Jej główne ogólnokrajowe konto na Facebooku z około 20 tys. obserwującymi zostało wyłączone, razem ze stroną Socjalistycznego Robotniczego Towarzystwa Studenckiego, z ok. 5 tys. obserwującymi, oraz corocznego festiwalu marksizmu, z 12 tys. obserwującymi. Zablokowano również strony lokalnych oddziałów i poszczególnych członków tej partii.

Po protestach na mediach społecznościowych Socjalistycznej Partii Robotniczej przywrócono główne konto, jej pozostałe strony są nadal zablokowane. Socjalistyczna Partia Równości próbowała odwoływać się od decyzji o zablokowaniu kont, ale w odpowiedzi otrzymywała jedynie komunikat błędu o treści: „Nie możemy sprawdzić decyzji o wyłączeniu twojego konta”. Żadne z usuniętych kont nie złamało warunków usługi.

Dyrektor generalny Google, Sundar Pichai, przyznał w 2020 r. przed amerykańską komisją senacką, że jego wyszukiwarka dyskryminuje „World Socialist Web Site”. 3 lata wcześniej portal donosił, że w ciągu kwartału w wyniku zmian w algorytmie Google, ruch internetowy z wyszukiwarki na 13 lewicowych portali zmalał o 45% w ciągu kwartału (w tym na WSWS o 67%).
 

[Akt. 28.01.2021:] Po fali krytyki na mediach społecznościowych FB przywrócił konta Międzynarodowej Młodzieży i Studentów na rzecz Równości Społecznej i Socjalistycznej Partii Równości. Koncern przeprosił za „błąd automatyzacji”, który miał poskutkować blokadą kont.

Społeczność

rot front