Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Pucz wojskowy w Mjanmie

Mjanma/Birma flaga

W poniedziałek w Mjanmie doszło do wojskowego zamach stanu. Junta poinformowali za pośrednictwem państwowej telewizji, że zatrzymała wszystkie osoby pełniące najważniejsze funkcje w kraju, m.in. premier Aung San Suu Kyi z Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD). Ogłoszono jednocześnie stan wyjątkowy na terenie całego kraju, który ma trwać co najmniej rok.

Kryzys polityczny trwa od 8 listopada, gdy Narodowa Liga na rzecz Demokracji wygrała wybory, uzyskując przytłaczającą przewagę w parlamencie. Chociaż wojskowi mają zapewnione konstytucyjnie miejsca w legislaturze, wojsko od ogłoszenia wyborów kontestowało wyniki głosowania. Armia bez żadnych dowodów twierdzi, że doszło do fałszerstw wyborczych.

Wcześniej junta wojskowa rządziła krajem w latach 1962-2011. Również później wojsko zachowało silną pozycję polityczną i szeroką swobodę działania. Rządząca od 2015 roku NLD nie robiła nic, aby powstrzymać łamanie praw człowieka oraz czystki etniczne dokonywane przez armię.

W ocenie wojskowych NLD nie potrafiła sobie jednak poradzić z narastającym niezadowoleniem społecznym wywołanym pandemią i kryzysem gospodarczym. Między późnym marcem a wczesnym sierpniem w kraju odnotowano 360 przypadków COVID-19 i 6 zgonów, od tego czasu liczba przypadków przekroczyła 140 tys., a zgonów – 3 tys. Udział osób żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększył się z 16% w styczniu ubiegłego roku, do ok. 2/3 we wrześniu. Wzrost gospodarczy w roku budżetowym 2019-2020 wyniósł 3,2% (spadek z 6,8% w roku poprzednim), prognozy na roku budżetowy 2020-2021 przewidują wzrost na poziomie 0,5%.

Społeczność

rot front