Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Ekwador: Zwycięstwo lewicowego kandydata w I turze wyborów prezydenckich

wybory

 Lewicowy ekonomista Andres Arauz, popierany przez byłego prezydenta Rafaela Correę (socjalistę przebywającego na wygnaniu), najprawdopodobniej wygrał I turę niedzielnych wyborów na prezydenta Ekwadoru.

Zmierzy się w niej najprawdopodobniej z drugim kandydatem, który deklaruje lewicowe, ekosocjalistyczne poglądy: Yaku Perezem, wystawionym przez partię rdzennych Ekwadorczyków Pachakutik. Po przeliczeniu ponad 97% głosów Arauz ma 32,31% głosów, Yaku Perez, drugi nominalnie lewicowy kandydat – 19,76%, a Guillermo Lasso, neoliberalny bankier i neoliberał popierający ekonomiczną „terapię szokową” obecnego rządu – 19,62%.

Arauz i Perez sprzeciwiają się obecnej polityce ekonomicznej rządu, którą narzucił MFW. Arauz obiecuje również dochód gwarantowany w wysokości 1000 dolarów dla rodzin dotkniętych przez pandemię program inwestycji publicznych w celu walki z bezrobociem. Zapowiada on również przeznaczenie znacznych środków na edukację publiczną.

Perez zapowiada renegocjację długu w MFW oraz krytykuje umowę wolnohandlową z Chinami. Jednocześnie stwierdził, że bez wahania zgodziłby się na umowę handlową z USA. Popierał również pucz w Boliwii oraz próbę zamachu stanu w Wenezueli. W przeszłości jego partia Pachakutik była wspierana przez amerykańskie organizacje pozarządowe powiązane z CIA i amerykańskim Departamentem Stanu.

Druga tura wyborów prezydenckich planowana jest na 11 kwietnia.

Społeczność

1917 rev