Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Biden kontynuuje agresywną politykę Obamy i Trumpa wobec Wenezueli

Wenezuela

Prezydent USA Joe Biden w ubiegłym tygodniu formalnie odnowił stan zagrożenia narodowego ogłoszony w 2015 roku, piętnując Wenezuelę jako „niezwykłe i nadzwyczajne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych”.

Ta deklaracja, utrzymana w mocy za rządów Trumpa, jest podstawą prawną serii drakońskich i jednostronnych sankcji gospodarczych USA, których celem jest destabilizacja Wenezueli i obalenie jej rządu.

Sekretarz stanu Antony Blinken rozmawiał w ub. tygodniu z prawicową marionetką Waszyngtonu Juanem Guaidó, zwracając się do niego jako „tymczasowego prezydenta” i zapowiadając amerykańską „współpracę z podobnie myślącymi sojusznikami".

Jednocześnie po 12-dniowej wizycie w tym kraju w zeszłym miesiącu, Alena Douhan, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. praw człowieka, wezwała do natychmiastowego zniesienia sankcji gospodarczych oraz zaapelowała do rządów Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Portugalii o zapewnienie rządowi Wenezueli natychmiastowego dostępu do miliardów dolarów w funduszach zamrożonych w tych krajach, aby można je wykorzystać do złagodzenia katastrofy humanitarnej, która ogarnęła ten kraj.

We wstępnych ustaleniach Douhan stwierdziła, że ??zarówno amerykańska deklaracja zagrożenia narodowego z 2015 r., jak i kolejne rundy eskalujących sankcji naruszają „prawo międzynarodowe” i „zasadę suwerennej równości państw”, a jednocześnie stanowią „interwencję w sprawy wewnętrzne Wenezueli”.

Wysłanniczka ONZ stwierdziła, że sankcje spowodowały „katastrofy gospodarcze i humanitarne”, ze szczególnie „niszczycielskim skutkiem” dla ubogich.

Wpływ sankcji i zamrożenia aktywów na system opieki zdrowotnej Wenezueli „spowodował wybuchy malarii, odry i żółtej febry oraz infekcji oportunistycznych”. Ponadto brak środków „uniemożliwił przeszczepy wątroby i szpiku kostnego 53 wenezuelskich dzieci”.

Powtarzające się odmowy wydania aktywów Wenezueli ze strony banków w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Portugalii, nawet na zakup leków, szczepionek i zestawów ochronnych… utrudniają Wenezueli reagowanie na kryzys związany z COVID-19” - dodaje Douhan. Do tej pory w kraju odnotowano ponad 140 000 przypadków i 1 358 zgonów.

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci