Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Maroko: Policja brutalnie tłumi protesty nauczycieli

Strajk

W zeszłym tygodniu marokańska policja rozpoczęła brutalną rozprawę z pokojowym protestem tysięcy nauczycieli w stolicy, Rabacie.

Nauczyciele protestowali przeciwko warunkom umów na czas określony, na podstawie których od 2016 roku zatrudniono dziesiątki tysięcy osób. Przed 2016 r. pedagodzy byli zatrudniani jako urzędnicy państwowi w ramach krajowego ministerstwa edukacji. Nauczyciele ostrzegali, że celem zmiany warunków zatrudnienia jest prywatyzacja systemu edukacji w Maroku.

Wykorzystując pandemię koronawirusa jako pretekst, rząd stwierdził, że protesty stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego i nakazał policji gwałtowne rozproszenie tłumu.

Gwałtowne stłumienie protestów odzwierciedla obawy marokańskiej klasie panującej, że nowa fala protestów może wywołać szerszy ruch społeczny. Warunki ubóstwa i nierówności społecznych w kraju, które już były porażające, zostały dodatkowo zaostrzone przez pandemię.

Oficjalne bezrobocie wzrosło z 9,2% w 2019 r. do 11,9% w 2020 r. Całkowita liczba bezrobotnych wzrosła o 29% do 1,429 mln z powodu zwolnień na dużą skalę w rolnictwie i rybołówstwie.

Najbardziej dotknięta jest młodzież. Bezrobocie wśród osób w wieku od 16 do 24 lat wynosi 31,2%. Wg Banku Światowego marokańska gospodarka skurczyła się o 6,3% w 2020 roku.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse