Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Warszawa: Strajk operatorów dźwigów

Strajk

Trwa protest warszawskich operatorów dźwigów, który obejmuje ok. 100 budów. Operatorzy protestują pod siedzibą Layster – firmy zajmującej się wynajmem dźwigów.

W odpowiedzi na strajk zarząd firmy zaprosił robotników do\ rozmów i obiecał nie represjonować strajkujących. Antek Wiesztort z Inicjatywy Pracowniczej, która wspiera strajk, wskazał, że „do tej pory komunikat brzmiał: nie podoba się, to wyjazd z budowy”. Dowodzi to silnej pozycji strajkujących.

Walczymy o przestrzeganie przepisów BHP, 8 godzinny pracy, stawki minimum 28 zł netto, czyli 37 zł brutto. Chcemy pracować legalnie, mieć umowy o pracę. Operatorzy w Warszawie zarabiają np. 16 zł na godzinę, często na czarno. Firmy pośredniczące nie chcą podpisywać umów o pracę, wiele osób to szara strefa. W tym momencie ok. 100 budów wstrzymało pracę. Operatorzy poszli na L4, część protestuje pod firmami, część osób jest w pracy ale nie wykonuje dziś obowiązków. Nie chcemy zagrażać budowom, a pośrednikom, którzy pół legalnie nas zatrudniają. Wiem, że mamy poparcie kierowników budów. Firmy zaprosiły nas do rozmów, zobaczymy co z tego wyniknie - mówił w rozmowie z portalem Strajk.eu pan Tomasz, jeden z inicjatorów strajku.

Społeczność

BLOOD