Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Ukryty neoliberalizm Polskiego Ładu

Morawiecki bankster

W sobotę 15 maja 2021 rząd zaprezentowana Polski Ład – program reform obejmujący m.in. zmiany w systemie podatkowym, w ochronie zdrowia oraz nowy program mieszkaniowy.

Poseł Razem Maciej Konieczny w rozmowie z Oko.Press pozytywnie ocenił podwyższenie kwoty wolnej od podatku (do 30 tys. zł). „To, żeby opłacało się zatrudniać na umowę o pracę, zmniejszenie opłacalności śmieciówek, przechodzenia na działalność gospodarczą – to są dobre rzeczy” – uważa Konieczny. „Zwiększenie kwoty wolnej dla ogromnej większości społeczeństwa też przyczynia się do urealnienia progresji” – zauważa, dodaje jednak: „Ale to wciąż jest raczej walka z degresywnym systemem podatkowym niż wprowadzenie porządnej progresji na poziomie krajów skandynawskich”.

Zwraca on również uwagę, że obiecywane „podwyższenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu rozwiniętych państw, czyli 7%”, rozłożone ma być na wiele lat: „Zrobienie tego do 2027 roku to jest zdecydowanie za późno, to da się zrobić dużo szybciej”.

Konieczny wskazał na katastrofalny program mieszkaniowy rządu. „To jest dramat” – podsumowuje. „PiS, dochodząc do władzy, zapowiedział budowę mieszkań publicznych, które będą konkurencyjne wobec tych, które się kupuje od deweloperów, biorąc 40-letnie kredyty, skapitulowali. Program, który teraz proponują, to program dopłat do kredytów, coś, co proponowała PO i co spowoduje dalsze zwiększenie cen mieszkań. To pompowanie kabzy bankom i deweloperom, a nas czekają 20-metrowe kawalerki za pół miliona złotych w kredycie na 40 lat” – mówi.

To jest cały czas program transferów finansowych, zostawiania ludziom pieniędzy w portfelu lub wręcz dawania do ręki, a nie ambitnych usług publicznych” – ocenia Konieczny pakiet ogółem. „To jest program neoliberalny”twierdzi. – „Zadbamy o to, żebyście mieli trochę więcej w kieszeni, ale w jeśli chodzi o opiekę czy zdrowie, szukajcie tych usług na wolnym rynku.” „To nie jest program lewicowy” – podsumowuje.

Przykład Polskiego Ładu pokazuje, że w kapitalizmie zaspokojenie potrzeb klasy robotniczej zawsze jest podporządkowane i ograniczone przez interesy klasy panującej, tzn. burżuazji.

Społeczność

BLOOD