Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Australia: Protesty robotnicze przeciwko zamrożeniu płac w wielkim koncernie

Strajk

W całej Australii odbyły się protesty robotników Harvey Norman, jednego z głównych detalistów w tym kraju. Robotnicy domagali się podwyżek i wycofania się firmy z planów dalszego zamrożenia płac.

Harvey Norman zatrudnia ok. 2,2 mln robotników. W ciągu ostatniego półrocza zyski firmy wzrosły ponad dwukrotnie, a mimo to zarząd postulują obniżkę płac realnych poprzez dalsze wstrzymywanie planowanych podwyżek.

Zyski firmy wzrosły w ciągu ostatnich 6 miesięcy o 116%, gdy równolegle odwleczono o siedem miesięcy już rok wcześniej wzrost płac pracowników o 1,75%. Jednocześnie firma odmówiła spłaty ok. 22 milionów dolarów otrzymanych w ramach rządowego programu wsparcia, który subsydiował pensje w czasie pandemii.

Sekretarz generalna Australijskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ACTU), Sally McManus, wezwała firmę, aby ,,stanęła na wysokości zadania” i przyznała pracownikom uzgodnione podwyżki. Potępiła również australijski rząd za prowadzenie antyrobotniczej polityki w interesie wielkiego biznesu.

Społeczność

LENIN - rocznica