Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Urugwaj: Strajk generalny

Strajk

17 czerwca urugwajscy robotnicy przez dobę strajkowali przeciwko neoliberalnej polityce rządu. W całym kraju odbyły się setki wieców i manifestacji.

Strajk generalny zorganizowało Międzybranżowe Zrzeszenie Robotników – Narodową Konferencję Robotniczą (PIT-CNT). „Strajkujemy przeciwko głodowi, nierównościom, dyskryminacji i zwalczaniu związków zawodowych. To walka o pracę i płace” – mówił sekretarz generalny PIT-CNT Marcelo Abdala. Inny związkowiec, Fernando Pereira, zwrócił uwagę, że ponad 100 tys. Urugwajczyków znalazło się w skrajnym ubóstwie w wyniku kryzysu.

Główny sprzeciw robotników wywołuje proponowana ustawa ,,de Urgente Consideración” (LUC), która może spowodować dalsze obniżki płac, ograniczenie prawo do strajku oraz prywatyzację przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Protestujący deklarowali solidarności z 15 nauczycielami z departamentu San José, których zwolniono w lutym z pracy za udział w kampanii zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. LUC.

Robotnicy wystosowali do prezydenta list otwarty ze swoimi postulatami. Są to m.in. wprowadzenie dochodu podstawowego w wysokości 440 dolarów dla rodzin w trudnej sytuacji bytowej, ochronę miejsc pracy, wzrost inwestycji publicznych, nowa ustawa regulująca zatrudnianie młodzieży, wzrost wydatków na służbę zdrowia, zwiększenie progesji podatkowej oraz zakaz prywatyzacji spółek publicznych.

Społeczność

rot front