Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Urugwaj: Strajk generalny

Strajk

17 czerwca urugwajscy robotnicy przez dobę strajkowali przeciwko neoliberalnej polityce rządu. W całym kraju odbyły się setki wieców i manifestacji.

Strajk generalny zorganizowało Międzybranżowe Zrzeszenie Robotników – Narodową Konferencję Robotniczą (PIT-CNT). „Strajkujemy przeciwko głodowi, nierównościom, dyskryminacji i zwalczaniu związków zawodowych. To walka o pracę i płace” – mówił sekretarz generalny PIT-CNT Marcelo Abdala. Inny związkowiec, Fernando Pereira, zwrócił uwagę, że ponad 100 tys. Urugwajczyków znalazło się w skrajnym ubóstwie w wyniku kryzysu.

Główny sprzeciw robotników wywołuje proponowana ustawa ,,de Urgente Consideración” (LUC), która może spowodować dalsze obniżki płac, ograniczenie prawo do strajku oraz prywatyzację przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Protestujący deklarowali solidarności z 15 nauczycielami z departamentu San José, których zwolniono w lutym z pracy za udział w kampanii zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum ws. LUC.

Robotnicy wystosowali do prezydenta list otwarty ze swoimi postulatami. Są to m.in. wprowadzenie dochodu podstawowego w wysokości 440 dolarów dla rodzin w trudnej sytuacji bytowej, ochronę miejsc pracy, wzrost inwestycji publicznych, nowa ustawa regulująca zatrudnianie młodzieży, wzrost wydatków na służbę zdrowia, zwiększenie progesji podatkowej oraz zakaz prywatyzacji spółek publicznych.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów