Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

WHO: "Będzie tylko gorzej"

medycyna - stetoskop i skalpel

Wg WHO, bardziej zakaźny i śmiercionośny wariant koronawirusa Delta, po raz pierwszy wykryty w Indiach w październiku ub. roku, jest już obecny w co najmniej 80 krajach. Oczekuje się, że w nadchodzących miesiącach wyprzedzi wariant alfa, po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii, jako dominujący wariant koronawirusa na świecie.

W krajach takich jak Indie i Wielka Brytania już teraz stał się dominującym wariantem koronawirusa, przy czym co najmniej 90% wszystkich nowych przypadków jest spowodowanych przez wariant Delta. W krajach takich jak Stany Zjednoczone odpowiada za co najmniej 10% wszystkich nowych przypadków i „prawdopodobnie” stanie się dominującym wariantem w kraju, jak ostrzegała w piątek dyrektorka Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, Rochelle Walensky.

W Lizbonie w Portugalii władze zarządziły weekendowe zamknięcie całego regionu po tym, jak w ciągu 24 godzin odnotowano ponad 1300 nowych przypadków, z których około połowa to wariant Delta. W Moskwie lokalne władze ustaliły, że wariant Delta jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym wariantem COVID-19 w mieście, stanowiąc 89,3% wszystkich nowych przypadków.

Występują również gwałtowne wzrosty wariantu Delta w Afryce i Azji Południowej, w tym w krajach takich jak Namibia, Sierra Leone, Liberia i Rwanda, Mjanma, Zambia, RPA, Bangladesz i Indonezja. W wyniku rozprzestrzeniania się choroby globalny spadek liczby nowych zachorowań od początku maja, w dużej mierze w wyniku masowych kampanii szczepień w bogatszych krajach świata, uległ spowolnieniu.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, ostrzegał w piątek: „Każdy region ma kraje, które stoją obecnie w obliczu gwałtownego wzrostu liczby przypadków i zgonów. W wielu krajach Ameryki Łacińskiej epidemie gwałtownie wzrastają, a inne ustabilizowały się na wysokim poziomie. W Afryce przypadki zachorowań wzrosły o 52% w ciągu ostatniego tygodnia, a śmiertelność wzrosła o 32%. I spodziewamy się, że będzie tylko gorzej”.

Wzrost wariantu Delta występuje szczególnie w krajach i regionach o najniższych wskaźnikach szczepień. „To bardzo, bardzo niepokojąca trajektoria” – powiedział dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Zdrowia. „Brutalna rzeczywistość jest taka, że ​​w erze wielu wariantów, o zwiększonej przenoszeniu, pozostawiliśmy ogromne połacie populacji, wrażliwą populację Afryki, niechronioną szczepionkami” - stwierdził.

Pogarszająca się sytuacja to efekt polityki światowej burżuazji, która sabotowała walkę z pandemią w imię własnych interesów klasowych i poświeciła prawie 4 miliony istnień ludzkich na ołtarzu zysku.

Społeczność

future2