Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Przeciek z brytyjskiego Ministerstwa Obrony: Dowód na militarystyczną prowokację

Flaga Wielkiej Brytanii

Tajne dokumenty znalezione na przystanku autobusowym w Anglii dowodzą, że wtargnięcie brytyjskiego niszczyciela HMS Defender na wody Krymu było zamierzonym działaniem mającym na celu sprowokowanie Rosji, podała w niedzielę BBC.

Brytyjski nadawca państwowy poinformował, że anonimowy obywatel przekazał mu plik dokumentów, które znalazł w hrabstwie Kent, po uświadomieniu ich treści.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony przyznało, że jeden z jego pracowników zgłosił utratę dokumentów zawierających tajne informacje i że trwa śledztwo.

Wg BBC w dokumentach znalazły się e-maile i prezentacje PowerPoint, które miały dowodzić, że misja brytyjskiego okrętu marynarki wojennej na Morzu Czarnym nie była tak „niewinna”, jak twierdził po incydencie minister obrony Ben Wallace.

Rosja poinformowała w środę, że samoloty i statki z jej Floty Czarnomorskiej oddały strzały ostrzegawcze i zrzuciły bomby na ścieżkę niszczyciela po tym, jak statek wtargnął na wody terytorialne w pobliżu Półwyspu Krymskiego, co Rosja nazwała działaniem z premedytacją i prowokacją.

Władze brytyjskie starały się zminimalizować to wydarzenie i przypisywały strzelaninę ćwiczeniom wojskowym przeprowadzanym przez siły rosyjskie w tym rejonie, ale korespondent BBC na pokładzie statku poinformował o przelocie rosyjskich samolotów bojowych i obecności rosyjskich okrętów wojennych.

Zgodnie z tym, co powiedział Wallace w brytyjskim parlamencie, brytyjski niszczyciel „niewinnie” przepływał przez ukraińskie wody terytorialne (Wielka Brytania nie uznaje rosyjskiej jurysdykcji nad spornym obszarem).

Dokumenty znalezione na przystanku autobusowym w Kent dzień przed incydentem zdradzają jednak, że brytyjskie dowództwo wojskowe rozważało dla Defendera dwie trasy: jedną, która przewidywała rozmieszczenie rosyjskich samolotów i okrętów jako sygnał ostrzegawczy, oraz drugą z dala od spornych wód.

Przeciek ujawnia prowojenną orientację brytyjskich (i zachodnich w ogóle) kół wojskowych, które dążą do zaostrzenia stosunków na linii NATO-Rosja.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

front