Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Tokio: Protesty przeciwko Igrzyskom Olimpijskim

Strajk

Igrzyska Olimpijskie trwają w najlepsze podczas, gdy liczba przypadków COVID-19 w Japonii nadal rośnie, zwłaszcza w Tokio, jednym z najgęściej zaludnionych miast na świecie. Siedmiodniowa średnia dla nowych przypadków w Japonii przekroczyła w czwartek 3500. Większość nowych przypadków miała miejsce w Tokio, które miało prawie 2000 potwierdzonych przypadków zaledwie jeden dzień przed otwarciem Igrzysk Olimpijskich.

Eksperci ostrzegają, że dzienna liczba spraw w Tokio może przekroczyć 3000, ale rząd premiera Yoshihide Sugi wielokrotnie deklarował, że nie odwoła igrzysk. Anonimowy urzędnik państwowy, cytowany przez media, powiedział, że „[liczba przewidywanych dziennych przypadków] jest w porządku. Nie ma powodu, aby odwołać igrzyska olimpijskie”, odnosząc się do wcześniej obliczonej przewidywanej dziennej liczby infekcji przekraczającej 2400.

W ubiegłym tygodniu w całej Japonii wybuchły demonstracje przeciwników igrzysk. Podczas ceremonii otwarcia wieczorem 23 lipca około 700 osób przemaszerowało ze stacji Harajuku i zebrało się przed Stadionem Narodowym w Tokio. Demonstranci zażądali natychmiastowego zamknięcia imprezy i skutecznego lockdownu. Policja brutalnie stłumiła demonstrację i aresztowała co najmniej 2 osoby.

Pielęgniarka z Tokyo Metropolitan Hospital podkreśliła konieczność walki z epidemią: „Jasne jest, że zapobieganie infekcjom musi być najwyższym priorytetem. Tym, co jest pilnie potrzebne, aby ratować życie, jest zatrzymanie igrzysk”. Protestujący trzymali baner głoszący „OLIMPIADA ZABIJA BIEDNYCH”, co jest wyrazem tego, jak trwające dekadę przygotowania do igrzysk wpłynęły na klasę robotniczą. Tysiące ludzi zostało przesiedlonych, a z funduszy publicznych wyprowadzono miliardy na pokrycie ogromnych kosztów budowy.

Społeczność

Lenin001