Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Wielkopolska: Strajk w Paroc Polska

Strajk

W czwartek 5 sierpnia w zakładzie Paroc Polska rozpoczął się bezterminowy strajk. Zakład działa w Trzemesznie, ośmiotysięcznym mieście w Wielkopolsce, i produkuje izolację z wełny mineralnej. Firma zatrudnia na trzy zmiany ok. 780 osób.

Blisko co piąty, z 800 pracowników Paroc Polska pracuje na śmieciowej, bo terminowej umowie o pracę. Dodatek stażowy po 40 latach pracy wynosi 160 zł brutto. Żeby płaca w skali miesiąca była naprawdę godna, trzeba pracować w nadgodzinach, inaczej nie ma kokosów. 40 godzinny czas pracy w tygodniu jest więc żartem – opisuje na Facebooku Grzegorz Ilnicki, prawnik i działacz związkowy, warunki pracy w zakładzie. Zarobki pozostają niskie, choć nawet podczas kryzysu pandemicznego firma odnotowała zyski

Zakładowa struktura Konfederacji Pracy (zrzeszonej w OPZZ) zapowiada strajk bezterminowy. Załogi kolejnych zmian będą przychodzić na stanowiska pracy i odmawiać pracy. W referendum na strajk w takiej formie zgodziło się 97,5% głosujących przy ponad 60-procentowej frekwencji.

W czerwcu w Paroc Polska miał miejsce strajk ostrzegawczy, w którym wzięło udział 250 robotników. Zarząd zignorował postulaty załogi. Robotnicy domagają się podwyżek oraz umów o pracę. Obecnie płaca jest niewiele wyższa ponad płacę minimalną. Po 15 latach pracy przysługuje 70-złotowy dodatek stażowy. Strajkujący domagają się, aby co roku przysługiwała waloryzacja uwzględniająca wskaźnik inflacji, a także żądają podwyższenia dodatku stażowego i jego wypłacania już po pięciu latach.

Strajkujący chcą również, aby każdy pracownik po przepracowaniu pół roku otrzymywał umowę na czas nieokreślony. Obecnie w oparciu o umowy czasowe zatrudnionych jest ok. 15-20% załogi.

Społeczność

LENIN