Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Afganistan: Upadek Kabulu. Klęska amerykańskiego imperializmu. Marionetkowy reżim rozpada się jak domek z kart.

afganistan_3-large.jpg

Pierwsi z około 3 tys. amerykańskich żołnierzy wysłanych przez administrację Bidena do Afganistanu przybyli w piątek na międzynarodowe lotnisko w Kabulu, podczas gdy talibowie opanowali sześć kolejnych stolic prowincji Afganistanu.

Kolejne 4 tys. żołnierzy amerykańskich wysłano do Kuwejtu w celu ewentualnego szybkiego rozmieszczenia w Afganistanie. Tymczasem Wielka Brytania wysyła 600 własnych żołnierzy.

Pozornym celem tych operacji jest ewakuacja personelu amerykańskiego i brytyjskiego z Afganistanu, co Pentagon sklasyfikował jako Operację Ewakuacji Niekombatantów („Noncombatant Evacuation Operation” lub NOE). Nie ujawniono, jak długo pozostaną rozmieszczeni w okupowanym kraju. Ich misja jest jednak bez wątpienia próbą zapobieżenia zdobycia Kabulu przez talibów.

Ratowanie personelu USA przed domniemanymi zagrożeniami było już wcześniej przywoływane jako pretekst do wszczynania wojen i operacji zmiany reżimu, jak miało to miejsce w Grenadzie i Panamie w latach 80. Rozmieszczenie nowych sił jest uzupełnieniem amerykańskich nalotów przy użyciu bombowców strategicznych B-52, dronów, śmigłowców bojowych AC-130 i myśliwców z lotniskowców, zadających ciężkie straty zarówno siłom talibańskim jak i ludności cywilnej.

10 sierpnia nieoficjalne źródła w amerykańskim rządzie donosiły, że Kabul zostanie zdobyty przez talibów w przeciągu 30-90 dni. Rzeczywistość bezwglęnie zweryfikowała te szacunki 5 dni później, gdy powstańcy zdobyli stolicę, a marionetkowy prezydent zbiegł do Afganistanu.

Upadek Kabulu dowodzi, że kolaboracyjny rząd afgański nigdy nie miał żadnej legitymacji politycznej w oczach mas ludowych. Okupanci i kolaboranci musieli ten brak nadrabiać wojskowym i politycznym terrorem. W warunkach imperialistycznej okupacji i terroru wszelkie rozważania o obronie "demokracji i wolności" mogą być jedynie pustą gadaniną. Istotą demokracji jest samostanowienie rządzonych, a to jest niemożliwe w warunkach obcej okupacji. Dlatego niezbędnym warunkiem jakiegokolwiek demokratycznego potencjału w Afganistanie jest całkowite wycofanie się wojsk imperialistycznych i kres okupacji.

Społeczność

LENIN - rocznica