Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Inicjatywa Pracownicza broni poznańskich portierów

inicjatywa_pracownicza_logo.jpg

Inicjatywa Pracownicza nadal walczy o zaległe płace portierów poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. Dwadzieścia osób nie otrzymało wynagrodzeń w łącznej wysokości 235 tys. zł.

Zaległości zaczęły się gromadzić jeszcze przed 2018 r. ZKZL nie zatrudniał pracowników portierni bezpośrednio; ZKZL przekazał zadanie ochrony mienia miejskiego prywatnemu podwykonawcy. Ten natomiast korzystał z pośredników, którzy formalnie zatrudniali portierów i którzy istnieli jedynie "na papierze". Portierów zatrudniano z pogwałceniem prawa pracy, m.in. zaniżając im płace (np. odejmując „opłatę za pranie munduru”)i zalegając z wynagrodzeniami. Poinformowana o sprawie Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła jedynie, że pracodawca unika kontroli. Sprawa trafiła do sądu, który nakazał wypłacenie zaległych wynagrodzeń w wysokości 235 tys. zł. Komornik jednak stwierdził, że należnej sumy nie da się wyegzekwować. Sprawa dotyczy obecnie 20 pracowników, wcześniej o wynagrodzenia upominały się jeszcze dwie osoby zmarły, które jednak zmarły.

7 września w Poznaniu miała odbyć się rozprawa sądowa w sprawie ugody między ZKZL a pracownikami portierni, reprezentowanymi przez adwokata Marcina Czachora (współpracującego z Inicjatywą Pracowniczą, która nagłośniła sprawę. ZKZL odmówił jednak stawienia się przed sądem.

Okazuje się, że od trzech lat ani Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, ani Państwowa Inspekcja Pracy, ani Prokuratura, ani komornicy nie potrafią ustalić, gdzie podziała się kwota 235 tys. zł publicznych pieniędzy przeznaczona na wypłaty dla pracowników? Kto ją zawłaszczył i kto odpowiada za to, że do tego zawłaszczenia doszło? Wszyscy umywają ręce, choć poszkodowani mają w tej sprawie prawomocne wyroki sądów, które jednoznacznie potwierdzają zasadność ich żądań! – stwierdziła Poznańska Międzyzakładowa Komisja Inicjatywy Pracowniczej. Związkowcy zapowiadają protesty w tej sprawie.

Społeczność

marks