Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Brazylia: Bolsonaro przygotowuje się do puczu

Brazylia

20 sierpnia skrajnie prawicowy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zrobił kolejny krok w przygotowaniach do unieważnienia wyborów w 2022 r., które prawdopodobnie by przegrał. Bolsonaro wysłał do Senatu Brazylii petycję o usunięcie sędziego Sądu Najwyższego (STF) Alexandre de Moraes, który został wybrany przez Sąd Wyborczy (TSE) do nadzorowania przyszłorocznych wyborów. Jak powszechnie oczekiwano, petycja została uchylona przez prezydenta Senatu kilka dni później.

Moraes jest nie tylko urzędnikiem wyborczym, ale także głównym sędzią w śledztwie wymierzonym w organizatorów demonstracji wzywających armię do zamknięcia STF oraz Kongresu.

Bolsonaro oskarżył Moraesa o ograniczenie „wolności słowa” faszystowskich organizatorów. 20 sierpnia policja federalna przeprowadziła operację przeciwko zwolennikom Bolsonaro, którzy wezwali do zbrojnej interwencji przeciwko STF i Kongresowi w brazylijski Dzień Niepodległości, 7 września.

Oskarżenia Bolsonaro przeciwko Moraesowi mają na celu przekształcenie TSE w cel przemocy ze strony jego najbardziej lojalnych zwolenników, w tym szeregu czynnych oficerów wojskowych, w okresie poprzedzającym wybory w październiku 2022 roku.

Bolsonaro dręczą liczne skandale korupcyjne, które wiążą jego rodzinę z praniem brudnych pieniędzy, przestępczym półświatkiem Rio de Janeiro i wielomiliardowym programem łapówek w Ministerstwie Zdrowia wokół zakupu szczepionek przeciw COVID-19.

Jednocześnie wybory w 2022 r. odbędą się w cieniu tego, co armia już nazwała „bombą społeczną” rosnącego bezrobocia, ubóstwa, inflacji i niekontrolowanej pandemii, która spowodowała jak dotąd 20 milionów przypadków i ponad pół miliona oficjalnych zgonów.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Lenin001