Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Chile: Lud czci pamięć Salvadora Allende w rocznicę puczu Pinocheta

Allende

Uroczystości rocznicowe, a także starcia między protestującymi a siłami policyjnymi w Santiago de Chile, miały miejsce w sobotnią 48. rocznicę zamachu stanu przeciwko socjalistycznemu prezydentowi Salvadorowi Allende.
 
Zgodnie z tradycją, w tym dniu setki osób przybyły wcześnie, aby oddać hołd zamordowanemu prezydentowi pod pomnikiem jego pamięci znajdującym się obok Pałacu La Moneda.
 
Stopniowo podstawa posągu pokryta została kwiatami składanymi przez opozycyjne partie polityczne, organizacje społeczne, związki zawodowe i grupy krewnych ofiar dyktatury wojskowej.
 
Wielu mówców wspominało osiągnięcia rządu Allende, represje po zamachu stanu i spuściznę socjalistycznego przywódcy. Zwrócili również uwagę, że ta rocznica ma miejsce na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi, które mogą sprowadzić siły postępowe z powrotem do La Moneda, oraz w trakcie procesu opracowywania nowej konstytucji, która zawiera znaczną część programu Allende.
 
Również jak co roku tysiące ludzi zgromadziło się na Plaza de Los Héroes, aby przemaszerować na Cmentarz Główny w gminie Recoleta, gdzie spoczywają szczątki Allende i wielu innych ofiar dyktatury.
 
Przechodząc przed południową fasadą La Moneda, marsz został zaatakowany przez siły policyjne, które użyły wyrzutni wody i gazu przeciwko protestującym, którzy odpowiedzieli kamieniami, fajerwerkami i innymi przedmiotami.
 
Starcia powtórzyły się w innych punktach, ale marsz kontynuował swój bieg na Cmentarz Główny, przy którego wejściu również dochodziło do starć, a grupy protestujące zmuszone zostały do wzniesienia barykad.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Pokój i ziemia