Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Owoce gnijącego kapitalizmu: Brytyjczycy żyją coraz krócej. Rośnie nierówność w przewidywanej długości życia

Piramida systemu kapitalistycznego

W ub. tygodniu brytyjski Urząd Statystyk Narodowych (ONS) poinformował, że 7 września Wielka Brytania przekroczyła liczbę ponad 160 000 zgonów z powodu COVID-19.

Te zgony były głównym czynnikiem masowego spadku oczekiwanej długości życia. Wg danych opublikowanych przez Public Health England (PHE) między 21 marca 2020 r. a 2 lipca 2021 r. liczba zgonów w Anglii była 1,4 razy wyższa niż oczekiwano. Wzrost ten jest w dużej mierze spowodowany pandemią COVID-19 i spowodował oszałamiający ogólny spadek oczekiwanej długości życia o 1,3 roku dla mężczyzn (do 78,7 lat) i 0,9 roku dla kobiet (do 82,7 lat).

Oczekiwana długość życia jest obecnie najniższa od dekady. Dowody wskazują, że wzrost oczekiwanej długości życia zaczął spowalniać w latach 2010-11. Był to efekt rozpoczętych w 2008 r. brutalnych cięć w Narodowej Służbie Zdrowia (NHS) i usługach samorządów lokalnych.

Raport PHE wykazał, że różnica oczekiwanej długości życia pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi dzielnicami mieszkalnymi Anglii jest najwyższa od czasu, gdy PHE zaczęło rejestrować te dane ponad 20 lat temu. W przypadku mężczyzn różnica ta wyniosła w 2020 r. 10,3 roku (o rok więcej niż w 2019 r.), dla kobiet - 8,3 roku (o 0,6 roku więcej niż w roku poprzednim).

To pokazuje, że pandemia pogłębiła istniejące nierówności w oczekiwanej długości życia poprzez deprywację. Covid-19 był przyczyną śmierci, która najbardziej przyczyniła się do powstania luki w 2020 r.”, stwierdza PHE w swoim raporcie, zauważając, że „wyższa śmiertelność z powodu chorób serca, raka płuc i przewlekłych chorób dolnych dróg oddechowych w ubogich obszarach pozostaje ważnym czynnikiem”.

W innym miejscu PHE informuje o „bezprecedensowym wzroście” liczby zgonów związanych z alkoholem, przy czym liczba zgonów związanych z alkoholem wzrosła o 20 procent w 2020 r. w porównaniu rokiem. W Stanach Zjednoczonych ekonomiści Case i Deaton śledzili w ostatnich latach wzrost tego, co określali jako „zgony z rozpaczy (deaths of despair)”, czyli zgony z powodu alkoholizmu, narkomanii i samobójstw wśród proletariatu.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

front