Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

GHI: Pogłębia się światowy głód

Głód (Malawi)

Opublikowany w czwartek Światowy Wskaźnik Głodu (Global Hunger Index (GHI)) z 2021 r. ujawnił gwałtownie rosnący poziom głodu na całym świecie.

W przedmowie, napisanej przez szefów Welthungerhilfe i Concern Worldwide, organizacji odpowiedzialnych za GHI, stwierdzono, że raport „wskazuje na straszną sytuację głodową, będącą wynikiem toksycznego koktajlu kryzysu klimatycznego, pandemii COVID-19 i coraz ostrzejszych i przedłużających się konfliktów”.

Rosnące ceny żywności są kluczowym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu głodu na świecie w ciągu ostatniego roku. Galopująca inflacja i zakłócenia w łańcuchach dostaw globalnego kapitalizmu podnoszą ceny wszystkich podstawowych dóbr konsumpcyjnych.

Raport GHI na temat głodu pojawia się tydzień po tym, jak Dyrektor Generalny Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Qu Dongyu stwierdził: „Dzisiaj stoimy w obliczu bezprecedensowych kryzysów żywnościowych na wielu frontach. Głód i zgony związane z głodem są obecną rzeczywistością. (...) W miarę zbliżania się do końca 2021 r. sytuacja nadal się pogarszała”.

W raporcie stwierdzono, że głód utrzymuje się na „poważnym, alarmującym lub niezwykle alarmującym poziomie w prawie 50 krajach” i zauważono, że „po dziesięcioleciach spadku globalne rozpowszechnienie niedożywienia (…) rośnie”.

Według GHI, trzy czynniki napędzają rosnący poziom głodu na świecie, który doprowadził 41 milionów ludzi do „skraju głodu” – „konflikt, zmiana klimatu i dewastacja ekonomiczna wywołana przez COVID-19”.

Napędzane inflacją i zawirowaniami gospodarczymi spowodowanymi pandemią, światowe ceny żywności gwałtownie rosną. Indeks cen żywności FAO (FFPI), który mierzy zmiany w międzynarodowych cenach koszyka towarów żywnościowych, wskazał we wrześniu, że ceny były o 32,8% wyższe niż rok wcześniej. Ceny najbardziej podstawowych produktów wzrosły jeszcze bardziej: pszenicy o 41%, a kukurydza o 38%.

Społeczność

dzierżyński