Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Brawo! Węgry postawiły się MFW!

2060236.jpg

Negocjacje na linii Międzynarodowy Fundusz Walutowy i UE- Węgry zostały zerwane przez MFW.
 
 
Zerwanie rozmów zostało spowodowane odmową dalszych cięć i wprowadzaniu dalszych "pakietów oszczędnościowych" na Węgrzech. MFW żądał by ograniczyć tamtejszy deficyt budżetowy poniżej 3 % Produktu Krajowego Brutto. Decyzja fundusz spowodowała zamrożenie Węgrom dostępu do linii kredytowej. Liberalni ekonomiści i analitycy oceniają że to wydarzenie może spowodować znaczne osłabienie forinta i spadek cen węgierskich obligacji skarbowych. Faktycznie od tamtego czasu doszło do osłabienia kursu forinta w stosunku do kursu euro i dolara. Nie zaobserwowano jednak masowej akcji wysprzedaży obligacji.
 
Decyzja MFW o zerwaniu rozmów z Węgrami i zamrożenie linii kredytowej dla tego kraju jest określana jako kontrowersyjna. Deficyt budżetowy Węgier jest dużo mniejszy niż np. Ukrainy, Łotwy i Rumunii które nie tylko otrzymały dostęp do linii kredytowej ale również z nich skorzystały. Obecnie deficyt finansów publicznych na Węgrzech wynosi 3,8 % PKB. Jest to jeden z najniższych deficytów w Unii Europejskiej (dla porównania deficyt finansów publicznych w Polsce wynosi 7%).
 
Ostra reakcja funduszu jest więc prawdopodobnie spowodowana faktem iż sprzeciw wobec żądań MFW co uczynił rząd w Budapeszcie było coś dotąd niespotykanym i ma być przestrogą dla innych którzy chcieli by ukrócenia samowoli tej organizacji. Władze funduszu nie zgadzają się też na planowane przez Węgry zwiększenie wpływów budżetowych przez obciążenia podatkami sektora finansowego który to jest oskarżany przez prawicowy rząd Wiktora Orbana za jednych z winnych kryzysu. MFW sprzeciwia się też obniżeniu pensji szefa węgierskiego banku centralnego który jest dwukrotnie wyższy niż miesięczna pensja szefa FED i stanowi równowartość niewielkiego mieszkania w Budapeszcie.
 
Pomimo krytyki międzynarodowej prasy posunięcie rządu Orbana nie doprowadziło do zapaści gospodarczej na Węgrzech. Nowy premier cieszy się wysokim liczącym ponad 50% poparciem społecznym podczas gdy największą siłę opozycyjną w kraju skompromitowanych w trakcie poprzednich rządów socjalistów popiera mniej niż 20 % Węgrów
 
Wznowienie negocjacji między Węgrami a UE i MFW planowane jest na wrzesień.
 
(Na zdjęciu premier Węgier z ramienia prawicowego Fideszu Wiktor Orban)

Społeczność

che rebel