Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Wielka Brytania powoli wychodzi z kryzysu?

spas_great_britain.jpg

Wg. informacji podanych przez brytyjską telewizję BBC, wzrost PKB w II kwartale wyniósł o 1,1% podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu niemalże dwukrotnie mniejszego (analitycy na ogół "stawiali" na wzrost PKB wysokości 0,6%) . Jest to najlepszy wynik od 2006.
 
Tradycyjnie największy wzrost odnotował sektor usług (1,3%), który wytwarza najwięcej brytyjskiego PKB bo aż 73 %. To on też generuje najwięcej miejsc pracy na wyspach pozostawiając w tyle przemysł i budownictwo nie mówiąc już o silnie zmechanizowanym brytyjskim rolnictwie.
 
Wysoki wzrost zanotowało też budownictwo które wg. BBC rozwija się najszybciej od 1963. Jedyna gałąź która utrzymuje się na minusie to transport ale według ekonomistów jest to zwykly efekt paraliżu transportu lotniczego spowodowanego powstrzymaniem lotów  po serii erupcji wulkanicznych na Islandii po których pył wulkaniczny ograniczył często do zera widocznośc na niebie nad niemalże całą Europą.
 
Jak donosi tygodnik polskiej Polonii w Wielkiej Brytanii "Polish Express", wyspy nadal cieszą się zainteresowaniem naszych rodaków. Gazeta jako przykład podaje Okręg Cambridgeshire gdzie obecnie zamieszkuje już ponad 4 tysiące Polaków czy Boston w hrabstwie Lincolnshire gdzie imigranci z Europy Środkowej (w większości Polacy) stanowią już 12 % mieszkańców. Trochę inaczej jest w "polskich" dzielnicach Londynu jak Hammersmith i Ealing skąd pewna liczba imigrantów wyjechała. Nie powrócili oni jednak często do kraju tylko osiedlili się w  krajach skandynawskich.

Społeczność

Pokój i ziemia