Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

USA: Sekretarz obrony Robert Gates wściekły za ujawnienie tajnych dokumentów w sprawie wojny w Afganistanie

Robert_Gates_sekretarz_stanu.jpeg

Robert Gates, sekretarz obrony USA, obawia się, że opublikowanie tajnych dokumentów z wojny w Afganistanie może mieć fatalne skutki dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

"Militarne konsekwencje publikacji mogą być bardzo poważne i niebezpieczne zarówno dla naszych wojsk, jak i naszych sojuszników" - oświadczył w czwartek Robert Gates. Dodał, że USA mają moralny obowiązek uczynienia wszystkiego, co ograniczy te konsekwencje.

Szef Pentagonu zapowiedział m.in. "agresywne" - jak się wyraził - śledztwo, które ujawni "osobę lub osoby" odpowiedzialne za te przecieki. Dochodzenie, obok śledczych wojskowych, mają prowadzić także oficerowie FBI.

Olbrzymi tajny skład kartotek armii amerykańskiej został ujawniony 25 lipca przez demaskatorski portal Wikileaks (http://wardiary.wikileaks.org/). Odkrycia te guardian.co.uk określił jako druzgocący portret upadającej wojny w Afganistanie, ujawniający, jak siły koalicyjne zabiły setki cywilów w incydentach, o których nie było żadnych relacji, jak nasilały się ataki Talibów i jak dowódcy NATO obawiają się, że sąsiedni Pakistan i Iran podsycają powstanie.

Ujawnione materiały pochodzą z ponad 90 tysięcy zapisków dotyczących różnych zdarzeń i sprawozdań wywiadu, dotyczących konfliktu, uzyskanych przez wikileaks.org w wyniku jednego z największych przecieków w historii armii USA. Kartoteki udostępnione gazetom "The Guardian" i "The New York Times" oraz niemieckiemu tygodnikowi "Der Spiegel" zawierają szczegółowe relacje z ostatnich sześciu lat wojny, która jak dotąd kosztowała życie ponad tysiąca amerykańskich i ponad 320 brytyjskich żołnierzy, a także dziesiątek tysięcy Afgańczyków.

To już kolejny przypadek kiedy portal wikileaks.org staje w poprzek imperialnym interesom USA. Poprzednim razem, w kwietniu 2010 roku opublikowano tam kontrowersyjny materiał

Odpowiedzialny za publikację tych materiałów 22-letni analitya wywiadu Bradley Manning został skazany na karę więzienia

MATERIAŁ OPUBLIKOWANY W KWIETNIU 2010 PRZEZ BRADLEYA MANNINGA ZNAJDUJE SIĘ POD LINKIEM http://1917.net.pl/?q=node/1650

Społeczność

jednolity front