Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

117 lat temu powstała Socjaldemokracja Królestwa Polskiego i Litwy

pw0101.jpg

Początkowo jako Socjaldemokracja Królestwa Polskiego zrzeszająca m.in wielu byłych działaczy Związku Robotników Polskich i II Proletariatu. Od PPS odróżniało ją odmienne (w niektórych kwestiach lepsze w niektórych gorsze) podejście do drogi walki o socjalizm.
 
Od 1899 po zjednoczeniu ze Związkiem Robotników Litwy przyjęła nazwę SDKPiL. Obok PPS aktywnie brała udział w rewolucji 1905 roku kiedy to jej szeregi wzrosły kilkunastokrotnie.
 
W 1914 w dniu wybuchu I Wojny Światowej wywołanej przez międzynarodowy kapitał SDKPiL odmówiła poparcia jakiejkolwiek ze stron sprzeciwiając się rozlewowi krwi robotników w interesach ich panów. Wielu jej działaczy aktywnie wzięło udział w Rewolucji Październikowej w Rosji w 1917 roku.
 
W 1918 roku działacze SDKPiL zjednoczyli się z ppsowskimi rozłamowcami z PPS-Lewica tworząc Komunistyczną Partię Robotniczą Polski, od 1925 roku używającej nazwy Komunistyczna Partia Polski. Był to ewenement na skalę europejską z racji iż w przytłaczającej większości Europy partie komunistyczne powstawały w wyniku rozłamów w Polsce KPP powstała na drodze zjednoczenia.

Społeczność

front