Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Chile: Zmarł legendarny lider Komunistycznej Partii Chile Luis Corvalan

p46-corvalan_419243t.jpg

Jak doniósł 29 lipca New York Times 21 lipca w stolicy Chile Santiago zmarł długoletni przewodniczący Komunistycznej Partii Chile i więzień reżimu Pinocheta Luis Corvalan. Miał 93 lata.
 
Jak czytamy w oświadczeniu KP Chile, partia przyjęła to: "z głębokim smutkiem". Corvalan jest niezależnie od sympatii politycznych uważany za twórcę potęgi KP Chile która była swego czasu najsilniejszą partią komunistyczną w obu Amerykach. Jej poparcie pozwoliło na zwycięstwo koalicji Salvadora Allende w 1970 roku.
 
Corvalan wstąpił do KPCh w 1932 roku jako szesnastolatek. W 1952 roku został wybrany do Komitetu Centralnego KPCh. W 1958 roku został wybrany generalnym sekretarzem partii.
 
W 1973 po zwycięstwie puczystów gen. Augusto Pinocheta, Corvalan został aresztowany wraz z innymi liderami lewicy. Po zamordowaniu artysty i działacza KPCh Wiktora Javy Corvalan został najbardziej znanym chilijskim więźniem politycznym. W krajach "bloku wschodniego" prowadzono kampanie propagandowe na rzecz jego uwolnienia. W 1974 otrzymał Leninowską Nagrodę Pokoju. W grudniu 1976 został wymieniony za radzieckiego prawicowego dysydenta Wladimira Bukowskiego i uzyskał azyl polityczny w Związku Radzieckim. Przez cały czas pełnił obowiązki generalnego sekretarza KP Chile. W 1988 powrócił do ojczyzny.

Portret użytkownika dos
 #  

Społeczność

jednolity front