Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 21 gości.

Korea Południowa szykuje się do wojny z Koreą Północną pod skrzydłami USA. Wielkie manewry na Morzu Żółtym

korea.jpeg

Korea Południowa rozpoczęła w czwartek największe w swej historii manewry marynarki wojennej, przygotowujące do obrony przed atakiem okrętów podwodnych - poinformowało ministerstwo obrony Korei Płd.

We wtorek oficjalna agencja północnokoreańska KCNA zapowiedziała, że wojsko Korei Północnej zmiażdży manewry Seulu potężnym uderzeniem.

Mimo to ćwiczenia marynarki rozpoczęły się zgodnie z planem, a rząd Korei Południowej wydał w środę komunikat, że "nie będzie tolerował żadnych prowokacji" w czasie trwania manewrów.

Jeszcze w środę zareagował Phenian, porównując manewry w pobliżu spornej granicy morskiej między dwoma państwami do "bezpośredniej inwazji".

KCNA ostrzegła, by wszystkie statki cywilne trzymały się z daleka od morskiej granicy.

Korea Południowa przeprowadzi 5-dniowe manewry na Morzu Żółtym w odpowiedzi na zatonięcie w marcu południowokoreańskiego okrętu, o którego zatopienie Seul oskarża Korea Północną. Korea Północna temu zaprzecza.

Jak powiedział agencji AFP rzecznik ministerstwa obrony Korei Południowej ćwiczenia prowadzone będą w pobliżu Baengnyeong - w pobliżu której storpedowano Cheonan.

Baengnyeong jest też wyspą położona najbliżej spornej granicy morskiej między Północą a Południem.

W manewrach weźmie udział 29 okrętów wojennych, w tym jeden niszczyciel i jeden okręt podwodny, 50 samolotów oraz 4,5 tys. żołnierzy marynarki, piechoty, sił powietrznych i straży przybrzeżnych Korei Południowej.

Korea Północna groziła "fizyczną odpowiedzią" także na amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe, które odbyły się pod koniec lipca.

Korea Północna i Korea Południowa od 60 lat pozostają formalnie w stanie wojny. Kraj przedzielony jest na pół murem i pasem zasieków.

Portret użytkownika tres
 #

Polecamy tekst na temat wojny koreańskiej sprzed 60 lat:

http://1917.net.pl/?q=node/2621

 

Społeczność

dzierżyński