Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Warszawa: Pomnik Ludwika Waryńskiego wróci na Wolę

Ludwik Waryński

Ratusz wydał decyzję o lokolizacji pomnika twórcy "Proletaryatu", Ludwika Waryńskiego na Woli, wbrew radnym PiS, który ów pomnik chcieli przenieść do tzw. "muzeum komunizmu" w Kozłówce, gdzie znajdują się niezgodne z obecną linią polityczną lewicowe pomniki z czasów PRL np. Lenin z Nowej Huty.

Wejście do gry sprzyjającego upamiętnieniu SLD-owskiego burmistrza zasadniczo zmieniło sytuację popiersia, które od lat przetrzymywane jest w magazynach firmy Bumar-Waryński.

Teraz ma wrócić na skwer u zbiegu Kasprzaka i Bema.

Powrotowi pownika na należne mu miejsce niechętnych było także wielu lokalnych działaczy i radnych Platformy Obywatelskiej.

Portret użytkownika dos
 #  
Portret użytkownika Lord Dragon
 #

Jak żył L. Waryński to już był leninizm czy jeszcze nie? Jeżeli nie było to skąd wiadomo że L. Waryński opowiedział by się za SDKPiL? (w II Proletariacie, kontynującym tradycje I nastąpiła już rewizja poglądów).

 
Portret użytkownika tres
 #

W dniu śmierci Waryńskiego Lenin miał niecałe 19 lat. Związek Walki o Wyzwolenie Klasy Robotniczej powstał 6 lat później a "Co robić?" - broszura od której można liczyć powstanie leninizmu jako nurtu ideowej- 12 lat później.

Pytanie czy Waryński opowiedziałby się za SDKPiL jest równie zasadne co pytanie czy byłby leninistą. Rzecz jasna jedno nie równa się drugiemu, bo Lenin wielokrotnie krytykował SDKPiL za stosunek do kwestii narodowej.

 

Społeczność

rot front