Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 30 gości.

Pakistan: Zamach bombowy na szyickim wiecu

Zamach w Pakistanie 3 września 2010

Co najmniej 58 osób zginęło w piątek 3 września w samobójczym zamachu bombowym podczas szyickiego wiecu w Kwecie na południu Pakistanu, którego uczestnicy wzywali do solidarności z Palestyńczykami.

Według policji,rannych zostało ponad 100 ludzi. Kilku jest w stanie krytycznym. Zamachu dokonali najprawdopodobniej pakistańscy talibowie, którzy wcześniej przyznali się do potrójnego zamachu na szyitów, do którego doszło w środę.

"W szpitalu wojskowym są 24 ciała, a pozostałe przewieziono do dwóch innych szpitali" - oświadczył przedstawiciel służb medycznych w mieście.

Kilku młodych szyitów po wybuchu zaczęło strzelać w powietrze. Policja próbuje opanować sytuację. Jeden z szyickich liderów Allama Abbas Kumaili zaapelował o spokój. "Wiemy, że jest to próba nastawienia sunnitów i szyitów przeciwko sobie" - powiedział.

Atak w Kwecie był już drugim w tym tygodniu zamachem przeciwko pakistańskim szyitom, którzy stanowią około 20 proc. mieszkańców tego w większości sunnickiego kraju. W potrójnym zamachu bombowym, do którego doszło w środę w Lahore na wschodzie kraju podczas szyickiej uroczystości, zginęło 35 ludzi.

Według Kumailego, ataki na mniejszości wyznaniowe są rezultatem porażki polityki prowadzonej przez rząd. "Nasz rząd koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa VIP-om. Zwykli ludzie nie są ich priorytetem"

Społeczność

Lenin 666