Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 22 gości.

Korea Północna zaproponowała Korei Południowej rozmowy o łączeniu rozdzielonych rodzin

Kim_dzong_Il.jpg

Korea Północna zaproponowała Korei Południowej rozmowy o łączeniu rodzin rozdzielonych od czasu wojny z lat 1950-53 - poinformowała w sobotę północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Stosunki obu państw uległy ostatnio zamrożeniu - po zatonięciu okrętu z Południa. Seul oskarża Phenian o jego zatopienie.

Negocjacje miałyby się odbyć za pośrednictwem Czerwonego Krzyża. Rozmowy zaproponował szefowi Południowokoreańskiego Czerwonego Krzyża jego odpowiednik z Północy.

Oba państwa koreańskie praktycznie zamroziły stosunki od marca tego roku, kiedy zatonął okręt z Południa i zginęło 46 członków jego załogi.Seul oskarżył Phenian o jego zatopienie. Władze Korei Płn. zaprzeczyły i zagroziły użyciem siły, jeśli Korea Płd. wprowadzi sankcje.

Propozycja spotkań rodzin oznacza próbę wznowienia inicjatywy rozpoczętej na początku dekady. W ostatnich latach około 20 tys. osób wzięło udział w krótkich spotkaniach rodzin rozdzielonych przez wojnę. Stało się to możliwe po spotkaniu na szczycie przywódców obu państw w 2000 roku.

Na najbliższym zjeździe Partii Pracy Korei, przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Il, najprawdopodobniej wyznaczy swojego następcę.

Społeczność

rot front