Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Piętnastolatek za rzucenie granatem w amerykańskiego najeźdźcę przesiedział 8 lat w Guantanamo

guantanamo.jpg

23-letni Omar Khadr, najmłodszy więzień Guantanamo, przyznał się przed sądem wojskowym w tej amerykańskiej bazie na Kubie do zarzucanych mu czynów, które miał popełnić w Afganistanie - morderstwa, spiskowania i popierania terroryzmu.
23-letni Omar Khadr, najmłodszy więzień Guantanamo, przyznał się przed sądem wojskowym do zarzucanych mu czynów, które miał popełnić w Afganistanie
Fot. AP /Janet Hamlin, Pool
23-letni Omar Khadr, najmłodszy więzień Guantanamo, przyznał się przed sądem...

Pochodzący z Toronto Khadr został zatrzymany w Afganistanie osiem lat temu. Oskarża się go o to, że w roku 2002, mając 15 lat, rzucił granat i zabił amerykańskiego żołnierza w trakcie potyczki w Afganistanie.

Jego proces rozpoczął się w sierpniu. Był on pierwszym więźniem, który stanął przed sądem wojskowym w Guantanamo za prezydentury Baracka Obamy.

Khadr sam jest ofiarą i do udziału w wojnie zmusiła go rodzina, która ma bliskie powiązania z Osamą bin Ladenem. Khadrowi grozi dożywocie, jednak niewykluczone, że dojdzie do porozumienia między jego obrońcami a sądem i wtedy spędzi jeszcze rok w Guantanamo, a potem siedem lat w więzieniu w Kanadzie.

Według ONZ i organizacji praw człowieka proces Khadra może stać się niebezpiecznym precedensem w sądzeniu dzieci-żołnierzy na całym świecie. Od zakończenia drugiej wojny światowej żadne dziecko nie było sądzone za zbrodnie wojenne.

Społeczność

marks