Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 17 gości.

Zdzichu1010: Partia Czarnych Panter

blackpantherparty.jpg

 
Problem ucisku czarnej ludności Stanach Zjednoczonych  był dostrzegany przez wielu marksistów.Jednym z nich był  Lew Trocki.
Pomimo iż zmarł na długo przed utworzeniem Partii Czarnych Panter pozytywnie skomentował dążenie Czarnych do równouprawnienia, a nawet ich separatyzm. Wyjaśnił on swoje stanowisko w sprawie wyzwolenia Czarnych spod opresji kapitalistów i rasistów w Stanach Zjednoczonych w kilku wywiadach, gdzie określił on kwestie Czarnej ludności jako "niezmiernie ważną", postulując zjednoczenie Czarnych na proletariackiej bazie [1]

 
Partia Czarnych Panter
 
 
Partia czarnych panter (ang. Black Panther Party for Self- Defense) została założona w roku 1966 w mieście Oakland w Kalifornii. Jej głównymi założycielami byli Huey P. Newton, oraz Bobby Seale. Partia miała na celu zrzeszanie Czarnych społeczności w USA, aby mogłyby razem stawić czoła amerykańskiemu imperializmowi, który wykorzystywał, oraz dyskryminował Czarnych ludzi. Chcieli oni osiągnąć swój cel poprzez propagowanie socjalizmu wśród uciskanych mas w USA.
 
 
 
 
Ideologia 
 
 
 
 
Według Czarnych Panter jedynym systemem politycznym, za pomocą którego można osiągnąć rzeczywistą równość każdego człowieka bez względu na kolor skóry i pochodzenie społeczne był socjalizm. Miał on zostać zaprowadzony najlepiej rewolucyjnie. Wielki wpływ na ideologię Czarnych Panter wywarł Malcolm X- czarnoskóry działacz polityczny walczący o równouprawnienie w Stanach Zjednoczonych. Wierzył on, że można zaprowadzić socjalizm dzięki międzynarodowej współpracy różnych grup rewolucyjnych. Dlatego działacze Czarnych Panter często powtarzali, że ich ruch musi być międzynarodowy. Czarne Pantery wierzyły również, że na płaszczyźnie walki przeciwko rasizmowi niezbędna jest jedność ludzi będących ofiarami rasizmu, gdyż marksizm nie jest ideologią bezpośrednio sprzeciwiającą się rasizmow. Inspirowali się oni Wietnamczykami, którzy zwyciężyli w walce z kapitalistycznym najeźdzcą.
 
 

 
Program
 
 

Zawarty w dziesięciu punktach Program Czarnych Panter, zawierał żądania władzy politycznej dla Czarnych, powszechnej edukacji, dostępnych mieszkań, służby zdrowia, gwarancji zatrudnienia, bezwzględnego zaprzestania brutalności politycznej, oraz uwolnienia represjonowanych więźniów politycznych [2]
 
 

 
Historia
 
 
Pierwszą okazją, aby wyjść na ulice były pomysły amerykańskich polityków dotyczące zniesienia prawa do posiadania broni palnej. Noszenie przy sobie broni, oraz ubieranie się na styl przypominający militarny były głównymi cechami charakterystycznymi Czarnych Panter. Podczas protestu policja aresztowała wszystkich uczestników protestu. To zajście obnażyło rzeczywistość "wolności" w Stanach Zjednoczonych. Nie było ono jednak ostatnim aktem represji politycznych, jakie spotkały Czarne Pantery. Zaledwie kilka miesięcy później minister obrony Czarnych Panter został aresztowany.
 
 
Zarzucono mu rzekome morderstwo policjanta (później skazano go, lecz po odwołaniu się od wyroku, cofnięto go). Wydarzenie to spotkało się z falą protestów. Jasne było, że jego proces ma charakter polityczny. Za wszystkim zapewne stało FBI, a konkretnie John Edgar Hoover- zajadły reakcjonista i rasista, odpowiedzialny za represje na wielu działaczach politycznych. Wtedy właśnie do głosu doszedł jeden z najważniejszych działaczy Czarnych Panter- Stokely Charmichael. Głosił on ideę czarnego separatyzmu jako jedynej możliwości całkowitego uwolnienia się z opresji Białych. W roku 1968 doszło do skandalicznego wydarzenia. 17 letni Bobby Hutton został zastrzelony w obławie policyjnej kiedy wychodził z podniesionymi rękami ze swojego domu, aby oddać się w ręce policji politycznej. Dziwnym trafem dwa dni wcześniej zabito Martina Luthera Kinga.
 
 


 
Wszystko to było zapewne częścią programu prowadzonego przez FBI zwanego "COINTERPLO". Była to akcja mająca na celu infiltrowanie organizacji głównie rewolucyjnych, oraz aresztowanie, lub mordowanie ich przywódców, co spowodowałoby rozpad tych organizacji. Innym tego typu wydarzeniem było morderstwo Freda Hamptona- człowieka odpowiedzialnego za organizowanie społecznych akcji np. darmowych posiłków dla dzieci, tworzenia miejsc opieki zdrowotnej, lub szerzenia marksizmu wśród licznych członków gangów w jego mieście- Chicago (miało to na celu wprowadzenie ich do walki klas). Sposób, w jaki policja polityczna Stanów Zjednoczonych dokonała tej zbrodni był makabryczny.
 
 
Śpiącego Freda Hamptona postrzelono dwukrotnie w głowę próbowano również zamordować jego ciężarną żonę (była w ósmym miesiącu ciąży(!!!)). Żaden z policjantów odpowiedzialnych za te czyny nie został ukarany. Takich wydarzeń, które nie powinny mieć miejsca w "wolnym" państwie było bardzo wiele, a członkowie Czarnych Panter byli aresztowani i stawiano im absurdalne zarzuty, oraz odmawiano prawa do adwokata. W roku 1970 FBI zaczęło stosować metody, które doprowadziły do zniszczenia Partii Czarnych Panter. Zaczęli oni wysyłać listy do ważnych osobistości związanych z Czarnymi Panterami, w których pisali, że Partia Czarnych Panter ma zamiar ich zabić, lub odsunąć od władzy nad organizacjami, których byli oni liderami. W ten sposób rząd Stanów Zjednoczonych uporał się z wielkim problemem jakim było dążenie ludzi do równości i sprawiedliwości- wartości, które są w pełni możliwe do uzyskania tylko dzięki marksizmowi.
 
 
 
Świadectwo 
 
 
 
Mimo, iż Partia Czarnych Panter rozpadła się, to szlachetne czyny, do jakich dążyła są nadal w sercach wielu ludzi. Obecnie istnieje tzn. "Nowa Partia Czarnych Panter" (ang. New Black Panther Party), lecz jest ona organizacją, której cele szeroko mijają się z tym, o co walczyły Czarne Pantery. Jest to jednak oznaką tego, że wysiłek i ofiara złożona przez tak wielu ludzi nie poszły na marne. Mimo, że organizacja ta fizycznie nie egzystuje już, to może ona pokazać drogę przyszłym pokoleniom w dążeniu do sprawiedliwego świata.
 
Zdzichu1010
 
 
 
 
Przypisy:
 
 
[1] http://www.marxists.org/archive/trotsky/works/1940/negro1.htm

Leon Trotsky, On the Black Nationalism
 
[2] http://www.marxists.org/history/usa/workers/black-panthers/1966/10/15.htm
 
 Program Czarnych Panter

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

jednolity front