Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Prywatyzacja pracownicza Zakładów Azotowych Puławy "trudna do zaakceptowania"

Puławy Zakłady Azotowe

Zakłady Azotowe w Puławach szykują się do prywatyzacji. Jedynym znanym oferentem na ZA Puławy jest póki co spółka "Chemia Puławy" założona przez pracowników zakładu. Według wypowiedzi jej prezesa, zamierza ona kupić udziały MSP w ratach rozłożonych na 10 lat, które będzie finansować z dywidend z ZAP. Zdaniem Kamila Kliszcza z DI BRE Bank oferta ta może być jednak trudna do przyjęcia przez MSP.

- Na razie nie znamy szczegółów oferty spółki pracowniczej, ale na pierwszy rzut oka może być ona trudna do zaakceptowania ze względu na brak gwarancji sfinansowania tych płatności w kolejnych latach - uważa analityk.

Prezes spółki sugerował, że zaproponowana cena jest wyższa od rynkowej, co oznaczałoby płatność na rzecz MSP przekraczającą istotnie 700 mln zł. - Sfinansowanie tego z dywidend oznaczałoby, że średnio ZAP powinny wypłacać 140 mln zł dywidendy rocznie, z tego 50 proc. skierowane byłoby do tej spółki pracowniczej, co wydaje się mało realne - twierdzi Kamil Kliszcz.

30 listopada upłynął termin składania ofert w procesie prywatyzacji ZAP i Polic. MSP zdecydowało o nieujawnianiu liczby oraz nazw oferentów i w tej chwili będzie je analizować. Decyzje o wyborze potencjalnych inwestorów może zapaść jeszcze w grudniu.

Wiadomo jedynie, że ofertę na Police złożyły Puławy, a z kolei zakupem ZAP jest zainteresowana spółka założona przez pracowników tego podmiotu.

Spółka "Chemia-Puławy" została powołana 15 lipca br. przez pracowników Zakładów Azotowych "Puławy". Wśród założycieli są m.in. członkowie rady nadzorczej Zakładów, a także reprezentanci wszystkich grup zawodowych pracowników. Celem spółki jest udział w prywatyzacji pracowniczej Zakładów Azotowych "Puławy".

"Chcąc obronić miejsca pracy i troszcząc się o rozwój swojego przedsiębiorstwa (spółka pracownicza) przygotowała ofertę zakupu większościowego pakietu akcji firmy wartej ponad 600 mln zł" - podkreślił zarząd w czwartkowym komunikacie.

Portret użytkownika tres
 #

http://1917.net.pl/?q=node/3659 ciekawy tekst o prywatyzacji pracowniczej

 

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna