Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

USA będą się starały powstrzymać WikiLeaks

wikileaks.jpeg

Wiceprezydent USA John Biden oświadczył że Departament Sprawiedliwości USA zbada możliwości wstrzymania publikacji amerykańskich dokumentów dyplomatycznych przez Wikileaks.

Biden, który wypowiadał się w programie telewizji NBC "Spotkanie z prasą", zapowiedział, że Stany Zjednoczone będą poszukiwały prawnych możliwości położenia kresu działalności Juliena Assange'a, którego określił jako "terrorystę wysokich technologii".

"Jeśli spiskował on z amerykańskim wojskowym, aby zdobyć dostęp do tajnych dokumentów, to jest to zupełnie inna sprawa niż sytuacja, w której dziennikarz korzysta z przekazywanych mu dokumentów" - oświadczył Biden.

Amerykańska prokuratura stara się obecnie zebrać dowody, że założyciel Wikileaks "spiskował", jak się wyraził wiceprezydent, z amerykańskim wojskowym, kapralem Bradleyem Manningiem.

23-letniego Manninga oskarżono w tym roku o przejęcie tajnego nagrania wideo z zapisem dokonanego w 2007 roku w Bagdadzie ataku amerykańskiego śmigłowca szturmowego, w którym zabito dwóch dziennikarzy Reutera, oraz o ściągnięcie plików z ponad 150 000 dokumentów Departamentu Stanu USA.

Jeśli Assange zostanie oskarżony o spisek, administracja amerykańska - pisze agencja AFP - będzie mogła go oskarżyć o zamach na bezpieczeństwo narodowe.

Społeczność

jednolity front