Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Sudan: Prawdopodobnie powstanie nowe państwo

news - South Sudan referendum rally 2.jpg

W piątek zakończyło się trwające od ubiegłej soboty referendum dotyczące jedności kraju. Frekwencja była wysoka i wyniosła ponad 60 % co powoduje że najprawdopodobniej będzie ważne. O ile oficjalne wyniki nie są jeszcze znane o tyle można powiedzieć że z dużym prawdopodobieństwem że wygrają zwolennicy niepodległości południowego Sudanu.
 
Południe zdominowane przez chrześcijan i wyznawców rdzennie afrykańskich religii jak animizm przez lat czuło się zdominowane przez muzułmanów z północy głównie pochodzenia arabskiego, którzy na północy kraju wprowadzili prawo szariatu. Pomiędzy Północą i Południem od prawie pół wieku (od ogłoszenia niepodległości przez Sudan w 1956 roku do 2005 kiedy kres starciom położyli Amerykanie od lat podsycający konflikt poprzez wspieranie Południa). W wyniku wojny i spowodowanej przez nią klęskę głodu zginęło 2 miliony ludzi a 4 miliony opuściło kraj.
 
W konflikt zamieszane są zarówno światowe potęgi jak USA jak i lokalne mocarstwa jak Egipt czy Etiopia.
 
W południowym Sudanie znajdują się duże roponośne tereny, co powoduje że ogłoszenie niepodległości nie pomoże w zaprowadzeniu pokoju ponieważ na samym południu buntują się wyznawcy islamu którzy stanowią na tych terenach mniejszość jak i inne ludy murzyńskie które nie chcą podporządkować się najbardziej wpływowemu ludowi- Dinkom.
 
Odłączenia od Sudanu domagają się również separatyści w innych częściach kraju: Darfurze, Nurze i Kordofanie. Najbardziej drastyczna sytuacja ma miejsce w Darfurze gdzie muzułańscy eksremiści od kilku lat organizują regularne czystki etniczne wśród Chrześcijan.
 
(Na zdjęciu: demonstracja zwolenników niepodległości Południa)

Społeczność

front