Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Turcja: Wielotysięczne manifestacje na rzecz uwolnienia Abdula Öcalana, lidera PKK

PKK.svg_.png

Co najmniej dwie osoby zostały ranne i 40 zostało zatrzymanych w czasie wielotysięcznych manifestacji Kurdow w Turcji. Demonstrujacy domagali się uwolnienia Abdula Öcalana, lidera Partii Pracujących Kurdystanu. Policja uzyla armatek wodnych i gazu łzawiacego.

Abdul Öcalan przetrzymywany jest przez władze tureckie od 1999 roku. Początkowo skazany na kare śmierci,zamieniona następnie na dożywocie przebywa na więziennej wyspie Imrali. [www.abc.es]

Partia Pracujących Kurdystanu (kurd. Partiya Karkerên Kurdistan, PKK), znana także jako KADEK lub Kongra-Gel – założona 27 listopada 1978 lewicowa organizacja niepodległościowa, której celem jest ustanowienie
opartego na ideologii socjalistycznej państwa na terenach zamieszkanych przez Kurdów (południowo-wschodnia Turcja, północno-wschodni Irak, północno-wschodnia Syria, północno-zachodni Iran). Ze względu na wykorzystywane metody walki wpisana na listę organizacji terrorystycznych przez USA i Unię Europejską. Zbrojnym ramieniem Partii są Ludowe Siły
Obrony (HPG).

[wikipedia]

See video
Portret użytkownika norbo
 #

Dwie osoby zginęły, a ponad 40 zostało rannych w Sulejmanii, w irackim Kurdystanie, gdzie strażnicy użyli broni, gdy manifestanci próbowali zaatakować siedzibę władz, domagając się reform. Wiadomość o zabitych i rannych podały źródła szpitalne i policyjne.
Wg agencji AFP niemal 3000 manifestantów, głównie młodych ludzi w wieku między 16 a 30 rokiem życia, przemaszerowało w kierunku siedziby Demokratycznej Partii Kurdystanu (DPK), której przewodniczącym jest prezydent mającego znaczną autonomię irackiego Kurdystanu Masud Barzani.

Demonstranci wznosili okrzyki, domagając się dymisji rządu, pracy dla bezrobotnych i postawienia przed sądem skorumpowanych. Gdy niektórzy demonstranci zaczęli obrzucać kamieniami siedzibę DPK, a inni próbowali się do niej wedrzeć, funkcjonariusze straży otworzyli do nich ogień z dachu budynku.

Protest w Sulejmanii był, jak pisze agencja Associated Press, najbardziej gwałtowną w serii demonstracji, do których w ostatnich tygodniach dochodziło głównie na południu Iraku: w miastach Kut, Nasir i Basra.

Agencja pisze, że choć mieszkańcy irackiego Kurdystanu mają wyższy standard życia niż reszta Iraku, wielu z nich ma dość twardej kontroli partii rządzących nad gospodarką regionu.

Źródło

 

Społeczność

1917 rev