Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Egipt: Powstanie nowa lewicowa partia polityczna?

Egipt robotnicy Misr Spinning and Weaving 16 lutego 2011

Jak pisze strona ahram.org.eg, spotkanie jakie miało miejsce 26 lutego w Syndykacie Profesji Handlowych może doprowadzić do powstania nowej lewicowej partii w Egipcie.

Ibrahim El-Eissawy, koordynator komitetu przygotowawczego parii powiedział że "nowa partia jest dziełem rewolucji 25 stycznia i wszyscy jej członkowie wzięli w niej, w ten czy inny sposób udział". Dodał, że "faza przygotowawcza będzie wymagała więcej porozumienia pomiędzy członkami, ze względu na obecne różnice w światopoglądzie i przynależności organizacyjnej".

Jeżeli partia powstanie, będzie ona pierwszą legalną partią lewicową od czasów Tagammu - która podlegała licznym represjom za czasów rządów Mubaraka. Lewicowe organizacje w Egipcie działają na razie nielegalnie.Najważniejsze z nich to : Egipska Partia Komunistyczna, Rewolucyjni Socjaliści i Nurt Odnowy Socjalistycznej.

Przypuszczalnie nowa partia lewicowa będzie działała na zasadach platformy wszystkich zainteresowanych lewicowych działaczy i działających organizacji lewicowych

Powstanie 25 stycznia przekonało wielu do budowy nowych partii.

Przed 25 stycznia 2011 większość partii była nielegalna i zmuszana do konspiracji.19 lutego Najwyższy Sąd Administracyjny zalegalizował partię Wasat (Centrum) która starała się o to od 15 lat

Społeczność

Ochotnik