Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 6 gości.

Inicjatywa Pracownicza w obronie pracowników OBI

IP w obronie pracowników OBI.jpg

26 lutego w Polsce i w Niemczech odbył się Międzynarodowy dzień solidarnościowy z pracownikami OBI zainicjowany przez FAU oraz ZSP. Pikiety solidarnościowe zorganizowała także Inicjatywa Pracownicza Południe i sekcje Federacji Anarchistycznej ze Śląska i Małopolski. Pracownicy OBI domagają się min. respektowania prawa do zrzeszania się w związki zawodowe, przestrzegania warunków BHP, zaprzestania praktyk mobbingowych.

Dnia 28 lutego kolejna pikieta odbyła się również w Bytomiu, którą próbowała zakłócić ochrona i kierownictwo sklepu. Zażądali „legitymacji związkowych” a następnie zakończenia akcji. Po zdecydowanej odmowie próbowano wyrwać z rąk związkowców i przechodniów ulotki „prosząc by ich nie czytali”. Na miejsce przybył także patrol policji. Funkcjonariusze ograniczyli się do spisania związkowców. Ochrona sklepu, nie dała za wygraną, min. próbując staranować wózkiem widłowym transparent z napisem „DOŚĆ ŁAMANIA PRAWA PRACOWNICZYCH”.

Na 5 marca zaplanowane zostały kolejne akcje solidarnościowe z pracownikami OBI. Aktywiści IP Południe oraz działacze Federacji Anarchistycznej zjawili się pod marketami OBI w Tychach i Bytomiu. Na apel IP Południe w pikietach wzięli udział związkowcy z bielskiej KZ OZZ IP przy SP ZOZ, oraz z bielskiej KZ Sierpień'80 przy zakładach Fiata.

Z powodu bezprawnych działań ochrony marketu OBI jakie miały miejsce 28 lutego, związkowcy z południa postanowili kolejny raz odwiedzić Bytom. Tym razem jednak dyrekcja i ochrona nie kwestionowały praw związkowców i pikieta przebiegła bez zakłóceń.

Pod tyskim OBI, ochrona i kierownictwo także próbowali przerwać pikietę. Wezwano grupę interwencyjną ochrony. Po krótkiej rozmowie działacza związkowego z patrolem (ochrona nawet nie wysiadła z samochodu) przyznano rację związkowcom i od tego momentu akcja przebiegała bez zakłóceń.

W tym samym dniu pod opolskim OBI pikietę pod hasłem „Przeciwko wyzyskowi – w obronie pracowników” zorganizował Związek Syndykalistów Polski.

Społeczność

SIERP i MŁOT