Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Lubelskie: PPP w obronie praw pracowników marketów

PPP

24 marca przed sklepem Tesco w Łukowie (woj. lubelskie) odbyła się kolejna akcja zorganizowana wspólnie przez Wolny Związek Zawodowy “Sierpień 80″ i Polską Partię Pracy – “Sierpień 80″. Działacze obu organizacji, w tym m.in. przewodniczący partii i związku Bogusław Ziętek oraz przewodnicząca Komisji Zakładowej WZZ “Sierpień 80″ w Tesco Polska Elżbieta Fornalczyk rozdawali klientom supermarketu tygodnik “Kurier Związkowy” zawierający tekst dotyczący sytuacji pracowników sklepów wielkopowierzchniowych, na przykładzie sklepu w Łukowie autorstwa Zofii Szulej, przewodniczącej struktury związku w miejscowym Tesco.

Organizacje podkreślały, że domagają się zawiązywania układów zbiorowych pracy, podwyżek płac, wzrostu zatrudnienia oraz eliminacji norm tempa skanowania. To właśnie te normy budzą największe kontrowersje. Sieć Tesco narzuciła kasjerkom obowiązek przeskanowania 1600 produktów na godzinę na skanerach nowszego typu i 1400 na tych starszych. Daje to średnio 2 sekundy na jeden produkt i kilka ton towaru przerzuconego przez kasę w ciągu dnia pracy. Akcja informacyjna spotkała się z poparciem ze strony klientów sklepu i dużym zainteresowanie ze strony miejscowych mediów. Kolejne akcje na terenie województwa odbędą się m.in. w Lublinie i Chełmie.

Podczas konferencji prasowej po akcji Bogusław Ziętek mówił, że cieszy go raport Państwowej Inspekcji Pracy z Lublina, który potwierdził zarzuty związkowców. Wspomniane sieci osiągają bardzo dobrą rentowność porównywalną tylko z bankami. Tymczasem kasjerki pracują tam w ogromnym napięciu i stresie, gdyż normy są bardzo wyśrubowane do granic możliwości ludzkich, kiedy pracownica musi przeskanować 1400-1600 produktów na godzinę. Jest to barbarzyńskie – stwierdził.

Dzień wcześniej w Białej Podlaskiej odbyło się spotkanie organizacyjne Polskiej Partii Pracy – Sierpień 80″, podczas którego Ziętek mówił o akcjach podejmowanych przez ugrupowaniu w tym m.in. dotyczącej sytuacji w sklepach wielkopowierzchniowych, przeciwko prywatyzacji służby zdrowia oraz na rzecz zwiększenia obowiązującej obecnie płacy minimalnej, które mogłoby zapobiec masowym wyjazdom Polaków w poszukiwaniu pracy za granicą po otwarciu rynków pracy w Niemczech i Austrii. PPP zapowiedziało wystawienie list w wyborach parlamentarnych w obu okręgach w województwie lubelskim. Choć nasze ideały dotyczą milionów, to jednak na kampanię mamy zaledwie 30-40 tys. zł. Przegrywamy z olbrzymimi pieniędzmi, które mają partie parlamentarne – powiedział Ziętek.

Portret użytkownika norbo
 #

Czy takie coś rozwiązałoby problem?

 

Społeczność

Lenin001