Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Krwawy koltan

Koltan

Żaden dzisiejszy telefon komórkowy, komputer, iPod, odtwarzacz MP3 itp. Nie są w stanie działać bez ważnej rudy pewnego metalu… koltanu.
 
Ta ruda tantalu, ze względu na swoje właściwości, prócz przemysłu elektronicznego, który jest uważany za wizytówkę postępu i nowoczesności, jest używana przy produkcji nowoczesnych pancerzy czołgów i powłok statków kosmicznych.
 
 
 
Jak wszystko na tym świecie surowiec ten stał się elementem światowej ekonomii. Co za tym idzie jego wydobycie i dystrybucja przynoszą niewyobrażalnie wielkie przychody i korzyści wielu firmom i rządom krajów wysokorozwiniętych.
 
kondensatory tantalowe, stosowane w wielu urządzeniach elektronicznychkondensatory tantalowe, stosowane w wielu urządzeniach elektronicznych
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ten aspekt wpływa na życie ludzi pracujących przy wydobyciu cennej rudy. Nie pierwszy raz w historii życie ludności danego rejonu zależy od światowej ekonomi, jednak to, co dzieje się przy wydobyciu tantalu z „górnikami” (głównie dziećmi w wieku od 7 do 15 lat) jest z punktu widzenia niby solidarnego i uwrażliwionego społeczeństwa za nie wyobrażalne. Kongo (bo z tego kraju pochodzi lwia część tego surowca) rozdarte wewnętrznym konfliktem jest miejscem rzezi, w której (według różnych szacunków) życie straciło 3,5-4 mln ludzi. Kraj bogaty w tak istotne dla światowej ekonomi złoża zakończył pierwszą dekadę, XXI wieku jako jeden z najbiedniejszych na świecie! Sony, Nokia, Motorola, Samusng, Siemens itp wytwarzają swoje nowoczesne produkty korzystając z kolanu. Mało kto korzystając z telefonów, telewizorów, komputerów, zastanawia się nad tym w jaki sposób zostały one wyprodukowane, a tym bardziej w jaki sposób pozyskano surowce potrzebne do ich wytworzenia.
 
 
Dzieci pracujące w kopalni koltanuDzieci pracujące w kopalni koltanu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nikt nie widzi setek tysięcy głodnych dzieci pracujących niewolniczo w kopalniach, bitych, poniżanych i często mordowanych przez różnej maści lokalnych watażków, od których ponadnarodowe koncerny pozyskują ogromne ilości rud. Rządy, mimo oficjalnego sprzeciwu wobec takich praktyk, dają po cichu przyzwolenie wykorzystywanie ludności Konga. Przecież nowoczesne maszyny bojowe używane na misjach „pokojowych” muszą dobrze chronić swoje załogi, a my musimy mieć nowoczesne laptopy! Tak jest niestety nie tylko w Kongu. Ludzie w krajach III świata poddani są niewyobrażalnemu wyzyskowi, podtrzymującemu całą światową gospodarkę kapitalistyczną.
 
 
Patryk Furman
 

 

 
 
 
 
 
 
Koltan (coltan) - mieszanina kolumbitu i tantalitu, rud tantalu.

Tantal to metal wykorzystywany  w przemyśle elektronicznym do produkcji kondensatorów elektrolitycznych, które znajdują się w każdym urządzeniu elektronicznym (m.in. w telefonach komórkowych i komputerach), w sprzęcie zbrojeniowym i kosmicznym. Wykorzystywany jest do produkcji aparatury chemicznej
Ze względu na wojnę domową w Demokratycznej Republice Konga i łamanie praw człowieka pozyskiwane koltanu i innych rud tantalu w rejonie konfliktu zostało zakazane przez ONZ. Według raportu Panelu Ekspertów ONZ (S/2002/1146 z października 2002) kraje bezpośrednio zamieszane w konflikt i nielegalny obrót tym surowcem to oprócz pozostającej w stanie wojny domowej i okupacji przez obce armie Demokratycznej Republice Konga: Burundi, Republika Środkowej Afryki, Kenia, Mozambik, Republika Kongo, Republika Południowej Afryki, Rwanda, Tanzania, Uganda i Zambia. Liczbę ofiar konfliktu szacuje się na 2-3 mln ludzi w ciągu ostatnich kilku lat oraz co najmniej drugie tyle uchodźców i osób wygnanych z miejsca zamieszkania w celu umożliwienia odkrywkowego wydobycie rud tantalu.


Jak podaje raport ONZ (S/2002/1164) wydobyciem w Demokratycznej Republice Konga rud tantalu zajmuje się firma Eagle Wingsn Resources International, która wydobywa koltan w Bukavu. Jest to firma-córka amerykańskiej kompanii Trinitech International Inc z Ohio. Firma ta kierowana jest z Rwandyi ma ona swoje biura w Rwandzie, Burundi i Demokratycznej Republice Konga. W firmie Eagle Wings zaopatrują się np. amerykańska firma-matka, kazachski przemysł energetyczny oraz niemiecki koncern, H.C. Starck (należący do Bayer AG). Jednocześnie H.C. Starck wypiera się nielegalnego importu. Raport ONZ (S/2002/1164) tak relacjonuje tę kwestię: "W oświadczeniu prasowym z 24 maja 2002 roku, H.C. Starck ponownie stwierdziła, że od sierpnia 2001 nie nabywała surowca pochodzącego z Afryki Centralnej. Panel jest w posiadaniu dokumentów, które przeczą tym zapewnieniom. W tym samym oświadczeniu H.C. Starck twierdziła, że jej koltan pochodzi od drobnych dostawców, a nie od grup partyzanckich. W rzeczywistości nie ma koltanu ze wschodu Demokratycznej Republiki Konga, którego wydobycie nie wspierałoby grup partyzanckich lub grup obcych wojsk."Światowe zapotrzebowanie na ten surowiec stale rośnie m.in. dzięki dynamicznie rozrastającym się rynkiem urządzeń elektronicznych w tym telefonii komórkowej. Z powodu ograniczonego wydobycia w ciągu ostatnich kilku lat ceny tantalu wzrosły dziesięciokrotnie.1 kg koltanu kosztuje w Europie ok. 400$, a w rejonie, w którym są kopalnie koltanu, 3$ za kg.

Portret użytkownika tres
 #

Dość mało znana tematyka

 

Społeczność

LENIN - rocznica