Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 152 gości.

Naloty na Libię kosztowały USA niemal miliard dolarów. Stany Zjednoczone szukają funduszy na wojnę u sojuszników

obama_lybia_congress.jpg

Koszty ataków w Libii: Waszyngton zmartwiony, Ottawa milczy

Raport Kongresu Stanów Zjednoczonych wykazuje, że ataki lotnicze prowadzone w Libii kosztowały skarb amerykański od 400 milionów $ do 1 miliarda $, ale sugeruje, że presja finansowa mogłaby się złagodzić, jeśli alianci, w tym Kanada będą odgrywać większą rolę w egzekwowaniu strefy zakazu lotów Narodów Zjednoczonych.

Analizy przeprowadzone w poniedziałek zostały opublikowane w środę. Ta sporządzona na prędce ocena sytuacji została przedstawiona na zlecenie amerykańskiej administracji, która nie kryła chęci przekazania kontroli nad operacją innemu graczowi- w tym przypadku NATO.
Kongresowa Służba Badawcza (Congressional Research Service) pozostaje ostrożna w swojej analizie wskazując, że te wydatki pozostają „bardzo trudne do przewidzenia zważywszy na niepewność co do czasu trwania konfliktu” i czasu zaangażowania wojsk amerykańskich.

W ostatnim tygodniu Centrum Prognoz Budżetowych i Strategicznych (Center for Strategic and Budgetary Assessments) oszacowało, że prowadzenie operacji egzekwowania strefy zakazu lotów nad Libią mogłoby kosztować pomiędzy 100 milionami dolarów, a 300 milionami.
33- stronnicowy raport opublikowany w środę pokazuje, że koszt pierwszych czterech dni bombardowań prowadzonych przez Brytyjczyków może wzrosnąć do 45,5 miliona dolarów.
Dla porównania, rząd Harpera, który zmaga się z deficytem ocenianym na 40 miliardów dolarów w tym roku nie przedstawił żadnych szczegółów na temat wartości jego wydatków w tą misję przed tym, kiedy dostał wotum nieufności przez partie opozycyjne w ostatni piątek (1 kwietnia).

Budżet federalny,który został przedstawiony, lecz nie zaakceptowany, przewiduje cięcia mające zaoszczędzić 300 milionów dolarów na przyszły rok we wszystkim, co dotyczy zamorskich operacji wojskowych Kanadyjskich Sił Zbrojnych. Większość z tych pieniędzy powinno być zaoszczędzonych dzięki wycofaniu wojsk kanadyjskich stacjonujących w Afganistanie.

Społeczność

UPA